Sağlık

Romatizma İltihabını Kurutuyor!

Romatizma rahatsızlığı dünya üzerinde milyonlarca kişiyi etkileyen, bağışıklık sistemleri üzerinde bir takım sorunlara neden olan bir iç iltihaplanmadır. Bu rahatsızlık uzun sürelidir ve tedavi edilmezse iltihaplanmanın oluştuğu eklemin hareket kabiliyetini kısıtlamaktadır. Günümüzde tıp dünyasında yer alan romatizma tedavi yöntemleri, hastalığı tamamen geçirmemekte sadece etkisini azaltmakta ve hafifletmektedir. Bu tedavilerin yanı sıra romatizma hastalığına iyi gelecek besinlerin tüketilmesi eklemlerde oluşan iltihabın etkisini, şiddetini ve şişliğini azaltabilir.

Romatizma ve Beslenme Düzeni

Romatizma rahatsızlığını pek çok besin maddesi iyi gelmektedir. Bu besin ögelerini beslenme alışkanlıklarınıza ekleyerek eklemlerinizde oluşan hastalığı hafifletebilirsiniz.

Nar Özü: Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda nar özünün romatizma üzerinde oldukça etkili olduğu gözlemlenmiştir. Nar özü kemik ve kıkırdaklar üzerinde oluşan iltihaplanmayı azaltmaktadır. Bu bağlamda düzenli bir biçimde nar suyu veya nar özü tüketmeniz halinde romatizmaya bağlı şişliklerinizin, ağrılarınızın ve romatizma etkilerinin azaldığını hissedebilirsiniz.

Balık: Balık içerisinde yer alan Omega 3 ve Omega yağ asitlerinin romatizmaya bağlı iltihaplanmaya iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle soğuk sularda yaşayan ton balığı ve somon balığı gibi balıkları tüketmeniz gerekir. Balığın romatizma üzerinde etkilerini görebilmeniz için haftalık en az üç öğünde balık tüketmeniz gerekmektedir.

Keten Tohumu: Keten tohumu içerisinde yer alan Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri yanı sıra lifli yapıya benzer lignan içermesi ile romatizmaya bağlı iltihaplanmalara iyi gelmektedir. Keten tohumu günlük olarak tüketilmesi gerekir. Keten tohumu ağrılarınızı azaltacak ayrıca eklemlerde meydana gelebilecek sertleşmelerin de önüne geçecektir.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu