Ekonomi

Ramazan’da gıda fiyatlarına denetleme geliyor

Ramazan ayını fırsat bilerek gıda fiyatlarının arttırılmasına karşı Ticaret Bakanlığı’ndan denetleme kararı çıktı. Karar neticesinde tüm illerde gıda fiyatları denetlenecek. Bu doğrultuda haksız yere fiyat artışına gidenler için kontrol mekanizması devreye sokulması için 81 ile ait Ticaret Müdürlüklerine Ticaret Bakanlığı’ndan yazılı talimat gönderildi.

Bakanlığın yapmış olduğu açıklamada, Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte gıda sektöründe ciddi ölçüde canlanma olduğu ve söz konusu dönemde gıda ürünlerine yönelik talebin de artış gösterdiği ifade edildi. Buna karşılık Ramazan ayı ve öncesinde de gıda sektörü piyasasında oluşan canlılığı fırsat bilerek piyasaya sürdüğü gıda ürünlerinin fiyatını haklı bir sebep olmaksızın artıran bazı tacir ve esnafların olduğu şeklinde şikayetler de bakanlığa bildirildi.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA YAPILDI

Ramazan ayını fırsat bilip daha fazla kar amacı gütmek ve oruçlu vatandaşların istismar edilerek ticari fırsat kollanan bu tür faaliyetlerin, vatandaşların ekonomik açıdan zarara uğraması, fiyatların suni şekilde artması ve piyasa düzeninin bozulması gibi Ramazan ayının ruhuna ters düşen sonuçlar doğuracağını vurgulayan Bakanlık, bu tür girişimlerde bulunanlara yönelik denetimlerinin devam edeceğini belirtti.

Tüm gerekli tedbirlerin alındığını, Ticaret İl Müdürlükleri’ne yazılı olarak talimat gönderildiğini açıklayan Ticaret Bakanlığı, tüm illerde Ramazan ayına mahsus daha sıkı kontrol mekanizması oluşturulması ve aykırı faaliyetlerin kanunun öngördüğü yaptırımlara tabi tutulması konusunda gerekli talimatları verdiğini ve dolayısıyla stokçuluğa, haksız ticari eylemlere ve fırsatçılığa geçit verilmeyeceğini vurguladı.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu