Sağlık

Rahim İçi Kanserine Dikkat

Kadınlarda görülen ve kanserin bir başka türü olan rahim içi kanseri özellikle son yılda en çok rastlanılan hastalıklarda biri haline gelmiştir. Bu noktada doktorlardan da kadınlara birtakım tavsiyeler verilmekte olup özellikle kadınlarda en çok görülen dört kanser arasında yer aldığı vurgulanmaktadır. Kanserin önceden tanı ile bulunmasında önemli olan belirtiler ise gençlikte regl döneminde yaşanan gecikmeler, daha sonra ise geciken menapoz dönemi, aşırı şişmanlık yan obezitenin görülmesi ve son olarak da kısırlık durumu. Bu durumların herhangi biri yaşayan kadınların en azından düzenli olarak kontrole gitmesi tavsiye edilmektedir. Kanserin erken teşhisinde bu tanıların önemi oldukça önemlidir.

Birçok Faktör Etkili

Doktorlar tarafından rahim içi kanserinin birçok faktörden etkilendiği bilinmekte olup bu faktörlerden en çok görülürse ise hormon bağımlılığı olarak ifade ediliyor. Özellikle kadınlardaki hormon bozuklukları bu kanserin görülmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu noktada kanserin risk faktörleri arasında adet sayısı, obezite, östrojen tedavisi görmek gibi faktörler etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra şeker hastalığı geçmişine sahip aile bireyleri bulunan bireylerinde mutlaka genetik unsurları dikkat alarak bu kanserin tespitinde kontrol yaptırması önerilmektedir. Bir başka risk grubu ise bu kanser türünde meme ve over kanserine yakalanmış olan grup olarak ifade ediliyor. Buna göre bu grubun zaten riskli olduğu bilindiğinden detaylı bir kontrol yaptırmaları da doktorlar tarafından önerilenler arasında yer alıyor. Bu kanserden ise erken teşhis sonucu kurtulmak mümkün.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu