Sağlık

Prostat Kanseri Teşhisi Bu Testle Kolaylaşıyor!

Prostat kanseri teşhisi ile ilgili olarak İngiltere’de bulunan East Anglia Üniversitesi ve Norfolk ve Norwich Üniversite hastaneleri tarafından yapılan bir araştırma, prostat kanseri teşhisinin çok daha kolaylaşabileceği ile ilgili umutların yeşermesine neden olmuştur.

Bu umutların temelinde ise yeni idrar testi bulunmaktadır. Çok geç olmadan tedavi olması gereken bir erkek hasta varsa, bu test agresif prostat kanserinin teşhisi ve tespitinde yardımcı olabilecek.

Yukarıda aktarılan üniversite ve hastanelerin ortak çalışması sonucu geliştirilen bu teste kısaca PUR testi (Prostat İdrar Riski) adı verilmiştir.

Testi geliştiren bilim insanları PUR testinin prostat kanserini tespit edebileceğini ve 5 yıl içinde hangi erkeklerin tedaviye daha fazla ihtiyaç duyacaklarının belirlenmesine yardımcı olabileceğini ifade ediyorlar.

Araştırmayı yürüten ekip, bu testi geliştirirken 537 erkekten alınan idrar örneklerindeki gen ifadelerini değerlendirebilmek için makine öğrenmesinden de yardım aldı.

Bu yeni testte kanseri olmayan doku ve risk grupları için PUR’un 4 özelliği kullanılmaktadır. Doktorlar bu sayede bir kişinin düşük, orta ve yüksek riskli gruplardan hangisinde olduğunu anlayabilmektedirler.

PUR testi, idrardaki yaklaşık 30 genin ekspresyonunu ve hücredeki belirli fonksiyonel birimlerin üretilme hızını ölçer.

Tüm bu işlemlerin sonucunda kişi için bir toplam puan belirlenir. Eğer puan yüksekse, erkeğin prostat kanseri adayı olduğu belirlenir ve daha erken tedavi görmesi gerektiği belirlenir. Eğer puan düşükse de erkeğin tedaviye daha ileri ki zamanlarda ihtiyaç duyacağı ya da duymayabileceği anlaşılmış olur.

Mevcut Prostat Kanseri Testleri

Şu an için doktorlar hangi tümörlerin daha agresif olabileceğini sınıflandırma konusunda zorlanıyorlar. Tabi, bu da uygun tedavinin belirlenmesini zorlaştırıyor.

Doktorlar prostat kanserinin tespitinde genellikle PSA kan testini veya fiziksel muayene de denilen rektal muayeneyi, MRI taramasını veya biyopsiyi kullanmaktadır.

Uzmanlar PSA seviyesi yüksek olan erkeklerin u’inde genellikle biyopsiler olduğunu ancak kanser olmadığını belirtmektedir. Ayrıca PSA seviyesi yüksek olmayan erkeklerin ’inde prostat kanseri olduğunu ve bunların da ’inin agresif prostat kanserleri olduğunu ifade ediyorlar.

PUR testi eğer ilerleyen yıllarda kullanılmaya başlanırsa, kanser oluşmadan çok daha önce tespit edilip tedavisine başlanabilecek.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu