Sağlık

Prof. Dr. Haluk Savaş’ın pasaport başvurusuna ret

Yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile görevinden ihraç edilen Prof. Dr. Haluk Savaş, açtığı dava sonucunda hem beraatını hem de yurt dışına çıkma yasağının kaldırılmasını kazandı. Hastalığı nedeniyle yurt dışına çıkması gereken Haluk Savaş, pasaport başvurusu için Adana Valiliği’nden hayır cevabı aldı. Sosyal medya hesabından bu olayı paylaşan kanser hastası Prof. Dr. Haluk Savaş’a #HalukSavaşaPasaport başlığı altında birçok destek geliyor. Twitter üzerinden başlatılan kampanya da şuana kadar elli bine yakın kişiden destek geldi.

Gaziantep Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi’nin Psikiyatri bölümünde çalıştığı sırada görevinden ihraç olan Prof. Dr. Haluk Savaş’ın hastalığı ihraç olayından sonra orta çıkıyor. Bu sırada tedavi gören Savaş hastalığı tam yendim derken kanser ikinci kez tekrar baş gösteriyor. Hastalığının tedavisinin yurt dışında daha çabuk yapılacağını ifade eden Haluk Savaş bu defa da pasaportu için uğraşıyor.

GÖREVİNDEN İHRAÇ EDİLDİ

Yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname ile görevinden ihraç edilen Haluk Savaş açtığı dava sonucunda yurt dışına çıkma yasağını kaldırtıyor. Bunun sonucunda pasaportunu alıp yurt dışına çıkmak isteyen profesöre Adana Valiliği KHK’lı olduğu için hayır yanıtını veriyor. Devamında ise eğer pasaportunu almak istiyorsa CİMER ’e (Cumhurbaşkanlğı İletişim Merkezi) başvurması gerektiğini bildiriyorlar.

Yaptığı bir röportajda kalan 39 aylık ömrünün 30 ayını bu mahkeme işleri ile geçirdiğini ve son 9 ayını ise pasaport almak için uğraşmak istemediğini dile getiren Haluk Savaş Avrupa İnsan Hakları’na kadar gidebileceğini söylüyor. Twitter üzerinden destek alan Haluk Savaş’a Adana Valiliği dün gece 11.00 sularında çağrı yapıp görüşmeye gelmesini istiyor. Tüm evraklarını da yanında götüren ve hayır cevabı alan Haluk Savaş bu konuda savaşmaya devam edeceğini ekliyor.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu