Haber

Plastik Atıktan Kumaş Üretme Dönemi Başlıyor

Hindistan’da faaliyet göstermekte olan bir polyester elyaf firması ile Adana’da bulunan bir tekstil firmasının işbirliği ile plastik atıktan kumaş üretme dönemi başlıyor. Böylelikle Türkiye, yeni bir sektörde üretime geçen ülkeler arasında yerini alacak ve çevre dostu yatırım ile ön plana çıkacak.

Çevresel kirliliğin her geçen gün arttığı çağımızda, geri dönüşüme ve geri dönüşüm ürünlerinin kullanımına önem veren, Adana’da bulunan bir tekstil firması, Hindistan’daki bir polyester elyaf üreticisi ile işbirliği yaparak yeniliğe imza attı. Bu proje kapsamında, Türkiye’de plastik atıktan kumaş üretme işlevini yerine getirecek olan bir tesis kurulacak. Bu tesisin kurulması, moda dünyasına yön verirken aynı zamanda yeni istihdamların da sağlanmasına aracılık edecek.

Çevreci ve Sürdürülebilir Moda Anlayışı

Adana’da bulunan tekstil firmasının girişimde bulunduğu bu proje sayesinde artık sürdürülebilir moda anlayışı ülkemizde hâkim olacak ve yenilikler başlayacak. Sürekli olarak tüketimin olduğu ve buna bağlı olarak üretimin azalıp çevre kirliliğinin artığı çağımızda, plastik atıktan kumaş üretme işlemi, hem çevre kirliliğine neden olan plastiklerin doğadan temizlenmesine hem de kaynakların yaratılmasını sağlayacak.

Dünyada ve Türkiye’de, çevre dostu kişilerce geri dönüşüm konusu oldukça ilgi görüyor. Buna bağlı olarak, geri dönüştürülmüş ve sürdürülebilirliği olan ürünlere olan talep de artış gösteriyor. Tekstil sektörünün de bu geri dönüşüm projesi içerisinde yer alıp üretim yapması birçok yeniliği de beraberinde getireceğe benziyor.

Adana’da bulunan tekstil firmasının açıklamalarına göre, plastik atıktan kumaş elde edilmesini sağlayacak olan tesisin kurulması ile birlikte, aynı zamanda polyester elyaf ve iplik üretimi de yapılacak. Tekstil ve moda sektörünün yakından takip ettiği bu proje ülkemiz ve ülkemiz sanayisi için büyük önem taşıyor.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu