Yaşam

Pet Şişeden Su İçmek Tehlikeli

Yıllardır tartışılan ‘Pet şişede su içmek tehlikeli mi?’ sorusuna uzmanlar son noktayı koydu. Konu hakkında detaylı açıklamalarda bulunan Tüketiciler Derneği Federasyonu Başkan Vekili Sinan Vargı, pet şişelerle ilgili pek çok önemli bilgiyi kamuoyuna duyurdu. Vargı yaptığı açıklamada, pet şişelerin 15 ve 18 ay olmak üzere iki farklı ömre sahip ürünlerin yer aldığını belirterek, bazı şartların sağlanmaması durumunda pet şişelerin son derece tehlikeli olduğunun altını çizdi.

Tüketicilerin uzun bir zamandır merak ettiği konu olan pet şişelerin tehlikeli olup olmadığı sorusuna TÜDEF Başkan Vekili Vargı gerekli açıklamaları yaparak tüm merak edilen soruları yanıtladı. Pet şişelerin 18 ay boyunca güneşe maruz kalmaları ya da soğuğa maruz kalmaları sebebiyle pet şişeden suya birtakım kimyasalların bulaşabileceğini belirtti. Son derece tehlikeli olan bu durumu yaşamamak için pet şişeleri çok fazla muhafaza etmemek gerektiğini ifade etti.

“Pet şişeleri fazla bekletmeyin”

Pet şişelerin çok sıcak ve soğuğa maruz kalmalarının tehlikeli olduğunu vurgulayan Vargı bu sebeple bu tür plastik şişelerin evde fazla bekletilmemesi gerektiğini savundu. Üretilen pet şişe içerisindeki sularda herhangi bir son kullanma tarihinin yer almadığını belirten ünlü isim, kullanıcıların bu konuda titiz davranması gerektiğini belirtti.

Özellikle plastik şişelerin aşırı sıcak ve soğuk havaya maruz kalmasının, plastiğin çözünmesine neden olacağını ve bu nedenden dolayı plastik şişeleri bir an evvel geri dönüştürmek gerektiğini ifade etti.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu