Sağlık

Pancarla Sağlığınıza Sağlık Katın

Şifa dolu sebzelerden biri olan pancar, kışın vazgeçilmezlerindendir. Özellikle pancar turşusu kış sofralarını hem lezzetiyle hem göz alıcı rengiyle süslemektedir. Çiğ olarak rahatlıkla tüketilebilecek sebzelerdendir. Pişmiş olarak da çorbalarınızda kullanabilirsiniz.  Bu sebzenin sağlık açısından faydaları ise saymakla bitmiyor. İçeriğinden B1, B2, B5, A ve C vitaminlerini barındırmaktadır. Bu vitaminler hastalıklara karşı daha dirençli olmanızı sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini en çok güçlendiren sebzelerden olan pancar kırmızı kan hücreleri üretimini de arttırmaktadır. Mineral bakımından da oldukça zengindir. Bu minerallerin başında Potasyum, manganez, fosfor ve folik asit gelmektedir. Dalak, safra kesesi, böbrek ve karaciğer dostudur. Bu organları ve daha birçoğunu koruyarak hastalıklara karşı savunmayı arttırmaktadır. Regli düzensizliklerinde oldukça etkilidir. Alerjik bünyelerin rahatlıkla tüketebileceği bir sebzedir.

Tansiyon problemlerine son

Gün içinde tüketeceğiniz bir bardak pancar suyu tansiyonunuzu dengeleyecektir. Pancar suyunu içtikten yaklaşık 1-2 saat içerisinde kan basıncınız düşmeye başlayacaktır. Yüksek tansiyon hastaları böylelikle daha dengeli bir tansiyona sahip olacaklardır.

Günümüzde sebze suları oldukça popüler. Hazırlayacağınız sebze sularına pancarı da ilave edebilirsiniz. Özellikle havuç ve elma suyu ile keyifle içebilirsiniz. Sedef hastalığı, egzama, saç dökülmeleri gibi pek çok deri rahatsızlıklarında da çok etkilidir. Şeker hastalığını önlemeye yardımcıdır.  Pancar sadece 43 kalori olduğu için diyet listenizde de rahatlıkla yer verebilirsiniz.

Menopozdan korkmayın; Menopoz dönemi pek çok kadının kabusudur. Stres, sinir, terleme, üşüme, gerginlik gibi pek çok sıkıntıyla mücadele etmek zorunda kalıyorsunuz. İşte burada da pancar imdadınıza yetişiyor. Pancarın rahatlatıcı etkisi menopoz döneminde yaşayacağınız pek çok soruna çözüm olacaktır.

Hafızanızdan şikayetçiyseniz; İş stresi, hayatın zorlukları, trafik derken belki de gün içinde en çok hafızanızı zorluyorsunuz. Bu da devamında unutkanlıkları getiriyor. Bu anlamda pancar hafızanızı berraklaştıracak en güzel sebze. Günlük unutkanlıklar bir tarafa Alzheimer ile mücadelede dahi pancar tam bir mucize.

İster turşusu ister suyu; salatalarınızda ya da çorbalarınızda pancarı mutfağınızdan eksik etmeyin. Düzenli tükettiğiniz pancarın pek çok faydasını vücudunuzda hissedeceksiniz.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu