Dünya

Pakistan oruç tutmaya bir gün gecikmeli başladı

Müslüman olan ülkelerden Pakistan, diğer Müslüman ülke ve Türkler’in tersine 11 ayın sultanı olan Ramazan ayı orucuna bir gün gecikmeli olarak başlayacaklarını ilan etti. Buna göre Pakistanlı Müslüman Türkler, Ramazan ayı orucunu yarından itibaren tutmaya başlayacaklar. Pakistan Hilal Komitesi Başkanı Müfti Münibürrahman, Müslüman ülkelerden olan Pakistan’da Ramazan’ın 7 Mayıs (dün) başlayacağını duyuran bir basın açıklaması yaptı. Yapılan bu açıklamayla birlikte sokaklar, mahalle araları ve kasabalar temizlenerek, bir çok gıda tezgahları kuruldu.

RAMAZAN AYI ALIŞVERİŞİ BİTMİYOR

Mübarek ayın gelmesiyle birlikte birçok bölgede halka çeşitli atıştırmalıklar ve birbirinden lezzetli tatlılar ikram edildi. Pakistanlı vatandaşların 11 ayın sultanı ramazan alışverişine hız kesmeden devam ettiği ve alışveriş yerlerinin dolup taştığı gözlemlendi. Ülke genelinde coşku ve heyecanla karşılanan Ramazan ayı boyunca, ücretsiz olarak etkinlikler düzenleneceği gelen haberler arasında yer alıyor. Ayrıca Pakistan bölgesi genelinde hiç bir ücret talep edilmeksizin iftar saatlerinde yemek dağıtılacağı bildirildi. Sahur içinde çeşitli organizasyonlara yer verileceği ve Ramazan ayı boyunca bu etkinliklerin devam edeceği bildirildi.

PAKİSTAN HİLAL KOMİTESİ BAŞKANI AÇIKLAMA YAPTI

Geç tutulmaya başlanılacak olan oruçla ilgili açıklamalarda bulunan Pakistan Hilal Komitesi Başkanı Müfti Münibürrahman karşılanacak olan Ramazan Bayramı’nın tarihiyle ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Pakistan’a bağlı olan Karaçi şehrinde bu sene ünlü olan Memun Cami iftar organizasyonlarının ana merkezi olarak seçildi. Mübarek ay başlamadan önce görevliler camide temizlik çalışmaları yaparak, Ramazan ayı için hazırladı. Memnun Camide Ramazan ayı boyunca hiç bir ücret bedeli ödemeden vatandaşların iftar ve sahur yapabileceği açıklandı. Sahur ve iftar için düzenlenecek olan organizasyonların ülke genelinde bir ay boyunca devam edileceği de gelen bilgiler arasında yer aldı.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu