Yaşam

Otobüs Yangınlarını Önleme Derneği, Yangınların Sebebini Açıkladı

Son zamanlarda şehirlerarası otobüslerde çıkan yangınlar sebebiyle vatandaşlar, otobüslere korkarak binmeye başladı. En son Balıkesir’in İvrindi ilçesinde meydana gelen otobüs yangınında 2’si çocuk olmak üzere toplam 7 kişi yaşamını yitirdi. Konu hakkında açıklama yapan Otobüs Yangınlarını Önleme Derneği, yangınların çıkış sebebiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Dernek tarafından yapılan açıklamada, otobüslerde çıkan yangınların büyük bir bölümünü aşırı elektrik tüketimi ve otobüslerin hiç durmadan çalıştırılması sebebiyle çıktığını açıkladı.

Dernek tarafından otobüslerde yangına sebep olan nedenlerin ortaya çıkarılması, akıllardaki birçok soru işaretini de giderdi. Ayrıca şehirlerarası otobüslerde yönetmeliğe uygun hareket edilmediği de açıklandı. Her otobüste yangın algılama ve alarm sisteminin olması zorunlu iken günümüzde bu yönetmeliğe uyan firma sayısının çok az olduğu ifade edildi.

 

Aşırı elektrik kullanımı yangınlara sebep oluyor

Otobüs Yangınlarını Önleme Derneği, 2004 senesinden itibaren araçlarda yangın alarm ve algılama sisteminin olması gerektiğini ifade etti. Tüm otobüslerinde bu sisteme geçmesi içinde ayrıca 1.5 senelik bir geçiş süreci de belirlenmişti. Ancak 2019 yılında olmamıza rağmen hala bu yönetmeliğe uyulmuyor.

Dernek tarafından yapılan bir diğer açıklamada ise otobüslerde belirlenen limitlerin üzerinde elektrik tüketimi olduğu açıklandı. Otobüsler için 24 WATT’lık bir enerji öngörüldüğü ancak günümüzde otobüslerin 28 WATT güç çektiği ve bunun sonucunda yangınların çıktığı bildirildi. Günümüzde otobüs yangınlarına en çok aşırı elektrik kullanımının sebep olduğu ifade edildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu