Sağlık

Öğrenciler için öz bakım eğitimi verildi

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde öğrencilere öz bakım eğitimi temizlik ve diş sağlığı eğitimleri verildi. Kaymakamlık bünyesinde hizmet eden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Mudurnu ilçe milli eğitim müdürlüğü ve İlçe sağlık müdürlüğü tarafından ortak yürütülen çalışmada ana sınıfı öğrencileri ve 4 5 yaş gruplarına ve ilkokul öğrencilerine diş sağlığı ve temizlik alanında eğitimler verildi.

EĞİTİM DOKTORLAR TARAFINDAN VERİLDİ

Çocuklara eğitimler alanında uzman ve çocuk psikolojisinden anlayan doktor tarafından verildi. Diş sağlığı konusunda da bölgenin diş hekimi çocukları bilgilendirdi. Eğitimler Cumhuriyet İlkokulunda, Dumlupınar İlkokulunda ve Nilüfer Hatun Anasınıfında verildi. Öğrenciler eğlenceli şekilde anlatılan bilgileri can kulağıyla dinledi. Doktorlar çocuklara el temizliği, yıkanma, giyim ve kıyafet temizliği, tuvalet kullanımı ile doğru şekilde diş fırçalama ve diş macununun kullanımı konularında bilgiler verdi. Küçük yaşlarda diş bakımının önemine değinildi ve etkili olabilmesi için çocuklara görseller ve videolar izletildi. Eğitimler çocuklara ayrı ayrı günlerde verildi. Çok fazla sıkılmamaları için eğitimler kısa tutulmaya çalışıldı ve sonucunda çocuklara bazı broşürler ile görsellerle bezenmiş bilgi kağıtları ikram edildi.

ÇOCUKLARDAN TEPKİLER

Verilen eğitimlerde çocukların tepkileri de oldukça güzeldi. Doktorlar yanlış olan tepkileri ve örnekleri verdikçe çocuklardan gelen tepkilerde oldukça komik ve oldukça eğlenceli dakikalara şahit olundu. Yanlış işleri yapmadıklarını ve bu zararlı davranışlardan kaçındıklarını, anne ve babalarının bu davranışı yapmasına zaten izin vermediklerini ifade ettiler. Eğitimin ailede başladığını anlatan ifadeler tekrar geçerlilik kazandı. Eğitimine katılan alın bilgiler ile Mudurnu belediyesi bu şekilde etkinliklerini artırmaya ve velilerden gelen olumlu tepkiler ile eğitimlerin daha da çeşitlenmesi üzerinde çalışmalar yaptıklarını ifade ettiler. Bu etkinlikleri doktorlar gönüllü olarak ve ücret talep etmeden verdiklerini ifade ettiler.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu