Sağlık

Öğle Uykusunun Faydaları

Çocuklu ailelerin üzerinde en çok durduğu öğle uykusu, insan sağlığı için son derece önemli. Beyin fonksiyonlarının verimli çalışması için öğle uykusu oldukça faydalı. Fakat öğle uykusunun ne kadarı faydalı ne kadarı değil sorusunun cevabını uzman hekimler verdi. İnsan yaşamında uyku son derece önemli. Vücut uykuya geçtiği anda tüm hücreler yenileniyor ve kendini iyileştiriyor. Bedenen ve ruhen tüm fonksiyonların toparlanması için uyku bütünlüğü kişi sağlığı için önemli. Ayrıca birçok hastalık ve stresinde en büyük ilacı olarak uyku gösterilir.

Yeterli miktarda uyku alınmadığı takdirde bağışıklık sistemi çöker. Kişi güçsüz kalmamak ve vücut fonksiyonlarını kaybetmemek için her gün düzenli olarak uyumalı.

 

Öğle uykusunun insan beynine etkileri

Öğle uykusunun tadını çıkarabilmek günümüzde pek mümkün değil. İnsanlar modern dünyanın etkisi altında öğle uykusuna pek fırsat bulamıyor. Ancak bu uykuyu deneyimleyen kişiler bu durumun son derece muhteşem bir his olduğunu çok iyi bilir. Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde de öğle uykusunun son derece yararlı olduğu tespit edildi. Elbette her konuda olduğu gibi uykunun aşırısı da sağlık açısından sakıncalıdır. Gün ortasında halsizseniz, 15-20 dakikalık bir öğle uykusu uyanmanıza yardımcı olacaktır.

Öfkeli ve sinirliyseniz, bir saatlik bir uyku sizi dinginleştirecektir. Aynı zamanda yorgun ve kendinizi bunalmış hissediyorsanız yine bir saatlik uyku sizi kendinize getirecektir.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu