Dünya

NYT Yayıncısı Arthur Gregg, Donald Trump’ı Uyardı

Gazete başlığında yer alan “Trump yönetimi, İran’a daha çok yaptırım uygulamak istiyor. Bu ülkeyi savaşa sürükleyebilir” yazısı ile İran’a ilerleyen günlerde uygulanabilecek yaptırımlar ve bunun olası etkilerine değindi.

ESKİ BAŞKAN OBAMA YÖNETİMİNDEN DAHA AGRESİF

Trump’ın geçen sene Lübnan Hizbullahı’nın fonu kesmek amacıyla İran petrolüne yaptırım uyguladığı, Hindistan, Çin, Güney Kore, Türkiye ve Japonya gibi alıcı ülkeleri bu durumdan muaf tutup, nabız yokladığı ifadeleri bulunan yazıda, Tahran yönetiminin bu duruma sessiz kalmasının Trump’a cesaret verdiği ve şimdi de söz konusu bu ülkelere İran’dan petrol almamaları için baskı yaptığı belirtildi.

Makalede Trump’ın, İsrail’i bölgedeki faaliyetleri sebebiyle İran’ı cezalandırmaya çalıştığına dikkat çekilirken, “Tahran, nükleer faaliyet konusunda Barack Obama yönetiminden daha katı bir uygulama ile kontrol altına alınıyor” ifadesi kullanıldı. Gazetede yazılan yazıda, İran’a giderek artan yaptırımların Amerika için tehlikeli bir boyuta geldiği savunuluyor. Makalede yer alan ifadeler, bu yaptırımlar sonucu İran’ın tekrardan uranyum zengini olmasına neden olacağını ve ABD’ye saldırmasını muhtemel görüldüğü yer alıyor. Bu durumun da ülkeyi yeni bir savaşa iteceği belirtiliyor.

İRAN, ABD SEÇİMLERİNİ BEKLİYOR

Diğer yandan, Trump’ın tekrar seçilmeyeceğini düşünen İran, yaptırımlara karşı 18 ay boyunca sabretmeyi tercih edebilir düşüncesine dikkat çekilen makale, Trump’ın yeniden seçilmesi durumunda ise İran’ın sert bir cevap vereceğini ve yeni bir savaşın başlamasının olasılığını ifade ediyor. Yazıda Trump yönetiminin herhangi bir askeri çatışma çıkmasına ihtimal vermediği ifade ediliyor. Yazının devamında Trump yönetiminin, Tahran’a bu kadar dar seçenekler sunuyor olması, ülkeyi dış politikasını tamamen değiştirmeye zorlaması, nükleer füze konusunda İsrail’e karşı tutumunu değiştirmesini istemesi gibi yaptırımların iki ülke arasından askeri savaşa neden olacağı yazıyor.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu