Dünya

Nazi temsilcileri ramazan için kurulan çadırlara ırkçı semboller çizdi

Almanya ülkesinde on bir ayın sultanı ramazan ayı boyunca yapılacak olan Festi Ramazan organizasyonu için yapılan ramazan çadırlarına ırkçı saldırılar yapılıyor. Ramazan çadırlarına kimliği belirlenemeyen kişi veya kişilerce Nazi temsili olan gamalı haçlar çiziliyor. Almanya ülkesinin Dortmund şehrinde ramazan dönemi boyunca yapılacak olan Festi ramazan organizasyonu için yapılan ramazan çadırlarına ırkçı olduğu düşünülen saldırılar gerçekleşiyor. Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan organizasyoncu Ergün Özkara, olaylarla alakalı soruşturmaya başlandığını ve alınması gereken önlemlerin alındığını söylüyor.

İÇLERİNE DIŞKI SÜRÜLEN STANTLAR TEMİZLENDİ

2019 senesinde sekizincisi yapılması planlanan festivalden sorumlu organizatör Ergün Özkara, yapmış olduğu açıklamalarda, üst üste iki gece saldırılar yapıldığını söylüyor. Organizatör Özkara ilk gece olan saldırıda Ramazan çadırlarının dışkı sürülmek suretiyle kirletildiğini ve su depolarının patlatıldığını ifade ediyor. Organizatör Ergün Özkara, “Festi Ramazan çadırlarımızı yapmaya başladığımızdan iki gün sonranın gecesinde kimliği belli olmayan kişi ve ya kişiler su tanklarımızı patlattı. Stantlarımızın içlerine dışkı sürmüşler, bunları temizledik. Ertesi günde organizasyonun yapılacağı alana geldiğimizde Ramazan çadırlarımıza Nazilere ait semboller çizmiş olduklarını gördük. Ayrıca da stantlarımızın içlerine girerek çevrelerine çektiğimiz sac tellerini yıkmışlar. Beş veya altı tane ramazan çadırının üstünde gamalı haç çizmiş olduklarını gördük.” diyor.

OLAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA AÇILDI

Organizatör Ergün Özkara, ihbarda bulundukları polis memurlarının olay yerine gelerek gerekli incelemenin yapıldığını sonrasında da Dortmund kent belediyesiyle beraber gerekli önlemlerin alınarak konuya ilişkin soruşturma başlatıldığını aktarıyor. Bu yapılan saldırının festivallerine herhangi bir aksamaya meydan olamayacağını ifade eden organizatör Ergün Özkara, “Almanya’da yaşayan Türk toplumunun beraberliğine ve birliğine gölge düşürme amacında olan ve bunu isteyen aşırı zihniyetli kişilerin yaptığı bir hadise diye tahminlerimiz var. Şu anda her şey kontrolümüz altına alındı ve bir sıkıntımız yok. Yer izinlerini aldık, alanlarımızı kurduk ve açılış yapacağımız günü bekliyoruz.” diye açıklama yapıyor.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu