Sağlık

Nar Tam Bir Şifa Deposu

‘Pazardan aldım bir tane, eve geldim bin tane’ bilmecesiyle bizleri çocukluğumuza götüren, çiçeğinin rengiyle içimizi açan, tanelerinin nizami dizilişiyle göz zevkimize hitap eden mucizevi meyve nar; Sağlıklı bir yaşam sürebilmek günümüz dünyasında en önemli sırada yer almaktadır.

Son yıllarda üzerinde yapılan pek çok bilimsel çalışmalar narın insan yaşamındakini önemini daha çok ortaya koymaktadır. Özellikle kış aylarında bolca tüketilmesi gereken narın faydaları saymakla bitmiyor. İçeriğindeki B6, B5, B1, B2 ve C vitaminlerini bulundurmakla birlikte; potasyum, folat ve magnezyum bakımından da oldukça zengindir. Bilinen en iyi antioksidandır.

Son zamanlarda obezite ile savaşta da büyük rol oynamaktadır. Lif bakımından oldukça zengin olan nar, kişiye uzun süre tokluk hissi vererek acıkmayı geciktirmektedir. Bu sebeple kilo kontrolü açısından günlük beslenmede en önemli meyve kategorisinde yer almaktadır.

İster suyunu için, ister yiyerek tüketin.

Nar birçok derde deva.. İçeriğindeki antioksidan sayesinde kandaki oksitlenmeyi engeller. Kalp ve damar sağlığı, kolestrol, şeker, romatizma, eklem ağrıları gibi rahatsızlıklar üzerinde oldukça olumlu etkileri bulunmaktadır. Kansızlık sorunu yaşayanlar için de nar tüketilmesi gereken en önemli meyvelerdendir. Kanser ile savaşta vazgeçilmezler arasındadır. Östrojen bakımından da zenginliği sayesinde özellikle menopoz döneminde çok faydalıdır. Bağırsak sistemini düzenler ve ödem atıcı etkisi vardır.

Narı çekirdekleriyle çiğneyerek tükettiğinizde, sigara, alkol, ya da kirli havanın vücut üzerinde yarattığı olumsuzlukları en aza indirmektedir. Kalp krizi riskini ise azaltmaktadır.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu