Yaşam

Mutfak İçin Kış Hazırlıkları Başladı

Yazın sonlarını yaşamış olduğumuz günlerde kadınlar yavaş yavaş mutfakları için kış hazırları yapmaya başladı. Taze meyve ve sebzelerin adresi olan semt pazarlarına akın eden ev hanımları kış hazırlıklarını tamamlamak istiyorlar. Kış için biber, domates, patlıcan gibi sebzeleri alarak bunlarla salça, turşu yaparak kilolarca aldıkları ürünleri kışa hazırlıyorlar. Sebze, meyveler olmak üzere kışında kullanmak isteyen kadınların kurutma konserve ya da turşu yaptıkları biliniyor. Bunun için ev hanımları kolları sıvadı. Semt pazarları bu tip hazırlıklar için oldukça önemli ve aranan yerlerdir. Örnek olarak Hatay’da semt pazarlarında taze sebzeleri ulaşabildiğini söyleyen İzmirli kadınlardan olan Gülseren Tekin’in, mutfakların olmazsa olmazı olan domateslerin yaz lezzeti ile kışa taşınması için yaklaşık 35 kg domates alarak kışlık domates alacağını belirtti. Yaz bitmeden tekrar gelip alacağını belirten Gülseren hanım, pazar arabalarımı doldurdum şeklinde ifadeler kullandı.

Hem Ucuz Hem Doğal

Kışlık biber ve domatesler olmak üzere diğer sebzelerin de tam zamanı olduğu için lezzetli olduğunu ve pazarcılar ise havaların serinlemesi ile birlikte kurutma yapmanın pek fazla mümkün olmadığını belirtti. Sıcak havalarda çoğu kişi patlıcanları kurutmaya başladı. Çünkü eylül ayında genellikle salça yapmak çoğu zaman kadınlar için zor bir durumdur. Yağmurlu havalardan dolayı sebzeler kurumadığı için yeni nesilde yaşayan kişiler pek tercih etmese de çok fazla kış ayları için hazırlık yapıyor. Kışın ise yazlık kurutulmuş sebzeleri kullanarak Lezzetli bir şekilde sebzelerin tadına varıyorlar. Hazırlıklar sayesinde kışın doğal ürünler uygun fiyatlarla tüketilmiş oluyor. Kış başladıktan sonra ise patlıcan ya da domatesler genellikle Fethiye ve Antalya seralarına gelecek olan fiyatları yükselteceği biliniyor. Genellikle kışa hazırlık yapmayı gelenek haline getiren kadınlar bu geleneklerini sürdürüyorlar.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu