Sağlık

Mor Lahana Kalp Krizini Önlüyor

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda mor lahananın faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle kalp krizi riskini minimum seviyelerde tutmak isteyen kişiler için mor lahana tüketimi son derece önemli. Vücudun direncini de arttıran bu efsanevi besin ile sağlıklı bir yaşama sahip olunabilir. Uzmanlar yaptıkları açıklamalarla, her gün en az bir tabak mor lahananın tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

Vücudun ihtiyaç duyduğu C vitamini en hızlı ve en kolay yoldan almak için mor lahanalar tercih edilebilir. Mor lahana, sağladığı antioksidan yapısı ile kalp krizi riskini çok ciddi seviyelerde azaltıyor. Kalp krizi riskini azalttığı gibi ayrıca C vitamini ve karotenoidleri de vücuda kazandırıyor. Aynı zamanda mor lahananın içerisinde sülfür de bulunur. Sülfür sayesinde özellikle sivilce ve akne problemi yaşayanlar mor lahanayı tüketebilir.

Kalp krizi riskini yüzde 32 oranında azaltıyor

Yapılan araştırmalar neticesinde mor lahananın kalp krizi riskini yüzde 32’ye kadar azalttığı tespit edildi. İçerisinde bulunan antosiyanin sayesinde çok daha rahat ve sağlıklı bir yaşam sürülebilir. Kalp krizi riskini minimum seviyelere çeken mor lahanaya mor rengini veren ise flavonoid antioksidanları. İnsanlara yarayan asıl bileşenin bu antioksidan olduğu ifade ediliyor.

Mor lahananın düzenli tüketilmesi aynı zamanda kan dolaşımını da ciddi ölçüde kolaylaştırır. Damar sağlığına da iyi geldiği bilinen bu mucizevi besinle birçok sağlık problemi riski ortadan kalkıyor.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu