Ekonomi

Moody’s Türkiye hakkında değerlendirmede bulundu

Gelişmekte olan piyasa ekonomilerine ilişkin yaptığı araştırmalar ile bilinen Moody’s, kredi derecelendirme kuruluşu olarak faaliyet gösteriyor. Şu an ki piyasa ekonomilerine yönelik yaptığı bir araştırmanın sonuçlarını yayınlayan kuruluş, Türkiye ve Güney Afrika’yı özellikle ilgilendiren bazı detaylara imza attı. Türkiye’nin günden güne kötüleşen ekonomisi ile Güney Afrika’nınkinin büyük bir benzerlik gösterdiğini gözler önüne seren kredi derecelendirme kuruluşu, makro ekonomik durumların tüketici de yarattığı olumsuzluk hissini etkilediğini de açıkladı.

Bu olumsuz gidişatın hem Türkiye için hem de Günay Afrika için devam edeceğini de söyleyen kuruluş, yapmış olduğu araştırmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmayı ihmal etmedi. Gelişen piyasaların ekonomik durumlarına göre yapılan araştırma, Türkiye’nin geçmişten bugüne kadar ekonomik açıdan aldığı zararları gözler önüne seriyor.

2019 VE 2020 YILLARI EKONOMİK AÇIDAN KRİTİK

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından yapılan araştırma sonucunun yayınlandığı raporda ayrıca, Türkiye’nin tüketici sektörü içerisinde yer alan koşullar, döviz kurunda sürekli meydana gelen oynamalar, uzun yıllardır devam eden ve etmekte olan makroekonomik zayıflık, politikaların belirsizliği, yüksek enflasyon oranları gibi etkilere bağlı olarak daha da kötüye gideceği vurgulandı. 2019 yılı boyunca ve 2020 başlarında bu zorlu sürecin devam edeceği yönünde çıkan rapor, ekonomistleri kaygılandıran bir gelişme sunmuş oldu.

Türkiye’nin geçmişten bugüne gelindiğinde zayıflayan ve zayıflamaya devam eden ekonomisi, şirketler ile alt yapı sektörü için zorlu işletme temellerini mevcut kılıyor. Kredilere olan erişimde zorlanma, yüksek faiz oranları ile karşılaşma gibi olumsuz etmenler hem şirketleri hem de ülkeyi etkilemeye devam edecek. Moody’s tarafından ortaya atılan durum raporu, ekonomik açıdan Türkiye’yi daha zorlu günlerin beklediği yönünde. Kötüleşen ekonomi 2020 yılının başlarına kadar etkisini sürdürecek gibi görünüyor.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu