Televizyon

Mona Lisa Smile (2004)

Kadınların yaşamdaki zorluluklarını, evlilik kurumunun anlamını ve kadın yaşamının iç dünyasına dair birçok konunun sorgulandığı filmde genç ve idealist bir öğretmeni canlandıran Julia Roberts başrolde yer alıyor. Mona Lisa Smile 2004 yılında ülkemizde de vizyona giren ve nedense unutulmuş cevherler arasında gösteriliyor. Farklı karakterlere sahip, farklı ailelerden gelmiş ve farklı idealleri olan üç genç kızın ve onların ideal sahibi öğretmenlerinin çeşitli konularda sınandıkları bir dönemi ele alıyor film. 1953 yılında Amerika’da bir yatılı okula resim öğretmeni olarak gelen idealist Katherine Watson, bu okulda kızların hiç amacı olmadığını ve sadece evlenmek ve sadece bir eş bulmayı amaç edindiğini fark eder.

Bir Öğretmenin Yol Gösterişi

Filmin odağında kadınlar yer alıyor. Farklı sınıf ve karakterde, aslında farklı amaçları olan ama sosyal çevre, aile ve diğer nedenler ile bu amaçları gerçekleştirmeye korkuyorlar. Fakat resim öğretmenleri Katherine de dahil olmak üzere yaşayacakları olaylar bu kadınların yaşamlarını kökünden değiştirecek, ne kadar güçlü olduklarını ve idealleri için savaş vermeleri gerektiğini anlamalarını sağlayacak. Genel olarak yer yer eğlendiren, birçok yerde sorgulatan, hüzünlendiren bir film olarak Mona Lisa Smile başta Julia Roberts olmak üzere, MaggieGyllenhaal ve KirstenDunst gibi tecrübeli oyuncuların, ortaya sundukları karakterleri oldukça iyi yansıtması ile izlenebilir bir seyir keyfi sunuyor. Filmin izleyiciye vermek istediği mesaj ise açık bir şekilde anlatılıyor. Hayallerin için savaş.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu