Sağlık

Meğer Uzun Yaşam Sırrı Orada Saklıymış!

Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nun ülkemizde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde ortalama yaşam süresi 75 yıl olarak tespit edilmiştir. Yazar Dan Buettner, 100 yaş ve üstünde yaşayanlar hakkında yaptığı çalışmalar neticesinde uygulanan bazı rutinlerin benimsenmesi ile yaşam süresinin bir miktar daha arttırılabileceğini öngörmektedir. Dan Buettner, 100 yaş üzeri yaşayan insanların yaşadığı yerleri “Mavi Bölge” olarak adlandırmaktadır.

Uzun Yaşam İçin Önemli Olan Organ!

Yaşadığımız zaman itibariyle artık insanlar geçmişe oranla daha uzun süre yaşamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nun verilerine göre dünya üzerinde ortalama insan yaşam süresi, 1960 yılından itibaren düzenli bir biçimde yükseliş göstermektedir.

Düzenli Egzersiz: Düzenli egzersiz demek fitness salonuna giderek spor yapmaktan ibaret değildir. Haftalık olarak en az 150 saat boyunca orta seviyede egzersiz yapmalısınız. Bunun dışında akşam yemeğinde sonra yapacağınız yürüyüş benzeri aktiviteler oldukça değerlidir.

Rahatlama Zamanı: Günümüzde her birey zaman içerisinde strese maruz kalmaktadır. Stresi azaltmak için kendimize vakit ayırmamız gerekir. Ofisinizde otururken kendinize 10 dakika kadar vakit ayırmanız stresi azaltmakta ve yaşam süresinizi uzatmanıza yardımcı olacaktır.

Yüzde 80 Kuralı: Yemek yerken midenizin yüzde sekseni dolacak şekilde yemek yemelisiniz. Bir öğün yemek yedikten sonra ne aç olmalısınız ne de tıka basa doymuş hissetmelisiniz. Yemek sonrasında midenizde bir miktar boşluk kalmalıdır.

Yeşilliği Tercih Etmelisiniz: Daha çok et tüketmek yerine yeşillik temelli beslenmeye özen göstermelisiniz. Mavi bölgelerde yaşayan insanlar ortalama aylık 5 kez et tüketmektedir.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu