Sağlık

Maydanoz Saplarını Kesinlikle Atmayın

Vücudumuzun zararlı bakteriler ile savaşmasında oldukça etkili hatta en etkili bitkilerden birisi maydanozdur. Maydanoz, kansere karşı etkili olmasından ağız kokusuna kadar pek çok alanda faydası olan bir bitkidir. Eğer iki hafta boyunca düzenli olarak maydanoz suyu tüketilmesi halinde pek çok şifa meydana gelecektir. Senede sadece belirli aylarda yetişen maydanoz, sulu toprakta yetişmektedir. Kendine has ve insan ferahlatan bir kokuya sahip olan maydanoz, daha çok halk arasında diş ağrısı ve ağız kokusu için ilaç olarak kullanılmaktadır. Tohumu bile farklı bir ilaç olarak kullanılan maydanozun yağı ise cilt hastalıklarında oldukça etkili ve faydalıdır. Maydanoz içerisinde glikoz, aplin ve uçucu yağlar yer almaktadır. Ayrıca vücudumuzdaki enfeksiyonu atmamıza yardımcı olan müsilaj açısından da oldukça zengin bir besindir. Bu sebeple mide rahatsızlıkları için de en etkili doğal besin olarak bilinmektedir.

Maydanozun Faydaları

  • Maydanoz içerisinde yer alan A ve C vitaminleri sayesinde göz sağlığımızda etkili bir besindir. Ayrıca içeriğinde yer alan beta karoten sayesinde göz içerisinde yer alan sıvının dengelenmesini sağlar . Bu sayede göz tansiyonu ve katarakt gibi hastalıkların gelişmesini ve ilerlemesini önler.
  • Maydanoz kalp ve damar sağlığını korumasının yanı sıra kan akışını düzenleyen oldukça güçlü bir anti-oksidandır.
  • Maydanoz, vücudumuzda birikmiş olan tüm toksinleri bünyesinde toplama özelliğine sahiptir. Bu sayede karaciğerimizin deforme olmasını önler ve sağlıklı bir karaciğere sahip olmamızı sağlar.
Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu