Dünya

Maduro’nun yüzlerce asker ile yaptığı yürüyüş dikkat çekti

Devlet Başkanı Nicolas Maduro tarafından yüzlerce asker ile birlikte yapılan yürüyüş Venezuela Devlet Televizyonu’nda yayınlandı. Maduro, söz konusu videoyu sosyal medya hesabından da paylaştı. Silahlı güçlerin anayasal düzene bağlı olarak bir arada olduğu vurgusunu yaptı. Ayrıca yalancı ve darbeciler ile mücadele açısından ordunun moralinin de yerinde olduğunu ifade etti.

MADURO ANAYASA VURGUSU YAPTI

Başkentin güney bölgesinde yer alan Bolivarcı Ulusal Silahlı Kuvvetler (FANB) bünyesinde yer alan askeri kampüs Fuerte Tiuna’yı ziyaret eden Maduro, kampüs içerisinde bulunan askeri akademi binası önünde yüzlerce asker tarafından törenle karşılandı. Bu ziyarette Maduro’ya Savunma Bakanı Vladimir Padrino ve ordunun stratejik plamlamalarından sorumlu üst düzey bir komutan olan Remigio Ceballos da eşlik etti. Maduro, burada askerlere hitap ederek, Anayasa ve kanunlar çerçevesinde kurulmuş olan FANB’nin darbe ve ihanet ile mücadele etmesi gerektiğini söyledi. Yakın zamanda gerçekleşen askeri kalkışmanın Venezuela’nın geleceği olamayacağını ve ülkenin işsizlik, barış ve diğer zorluklar ile mücadele etmesi gerektiğini belirtti.

ASKERİ ANLAMDA SADAKAT YÜRÜYÜŞÜ

Maduro, sivil ve askeri anlamda birlik olarak daima barış ve halk egemenliği savunmak için kahraman #FANB’un güç ve birliğinin en açık göstergesi olarak belirtilen Bolivar anavatanı için askeri anlamda sadakat yürüyüşüne başladıklarını ifade etti. Ayrıca Maduro bir video paylaştı ve Bolivar askerlerinde bulunan disiplin ve vatanseverliğin yalan ve nefret ile kırılamayacağını söyledi.

BUGÜNE NASIL GELİNDİ?

Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, geçtiğimiz Ocak ayı içerisinde kendisini geçici olarak devlet başkanı ilan etti. Başta ABD olmak üzere pek çok Batı ve Latin Amerika ülkesinden aldığı açık destek sayesinde yaklaşık 4 aydır orduyu kendisini desteklemeye ve Maduro’yu saf dışı bırakmaya davet ediyor. Uzun zamandır ev hapsinde bulunan siyasi lider Leopoldo Lopez ve beraberindeki bazı askerler ile birlikte 30 Nisan’da Caracas’ta yer alan Altamira Köprüsü’ne çıkan Guaido, ordunun bundan böyle kendisine destek iddiasıyla halkı sokağa davet etmişti. La Carlota’nın işgaline müsaade etmeyen güvenlik güçleri ve üsse saldırı düzenleyen göstericiler arasında çok uzun süre devam eden çatışmalar dün de yaşandı. Ayrıca, bölgede ve bütün ülkede meydana gelen olaylarda onlarca araç da yakıldı. Gayrı resmi bilgilere göre, bu olaylar 100’den fazla kişi yaralanmasına, 2 kişinin de hayatını kaybetmesine yol açtı.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu