Ekonomi

Kuzey akım projesinde sona gelindi

Kuzey akım 2 doğalgaz projesinin %48 oranında tamamlandığı bildirildi. Rus enerji şirketi olarak hizmet veren ünlü Gazprom şirketinin üzerinde uzun süredir çalışmalar yaptığı kuzey akım 2 projesinin %48’i tamamlandığı bildirildi. Gazprom tarafından ihraç edilen 194,4 milyar metreküplük miktara sahip olan gazın yüzde 30’una yakın olan kısmının Ukrayna üzerinden sevk edildiği de alınan bilgiler arasında yer alıyor.

GAZPROM’DAN AÇIKLAMA

Uzun zamandır faaliyetlerini devam ettiren Rus enerji şirketi Gazprom’un, Kuzey Akım 2 adı altındaki doğal gaz projesinin yaklaşık olarak yüzde 48’ine karşılık gelen bin 170 kilometrelik boru döşeme hattı işini tamamladığı bilgisi verildi. Ünlü şirket Gazprom tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, proje kapsamında 30 Nisan’da Rus bölgesi karasularında boru hattı döşenmesine nihayet başlandığı dile getirildi. Yapılacak olan proje inşaatının belirlenen takvime göre devam edileceği belirtilirken, kaydedilen açıklamada, “Gazprom tarafından inşaasına başlanmış olan Kuzey Akım 2 doğal gaz projesinin yüzde 48’ini oluşturan bin 170 kilometrelik boru döşeme işini tamamlandı.” ifadelerine yer verildi.

MALİYET 10 MİLYAR EURO

Gazprom tarafından başlatılan doğalgaz proje kapsamında ise toplam maliyetin 10 milyar Euro olacağı gelen haber arasında yer alıyor. Şirket tarafından yapılan analizlere göre projenin toplam maliyetinin yaklaşık olarak 10 milyar Euro civarında seyredeceği belirtiliyor. Beklenen bu maliyetle birlikte Kuzey Akım 2 projesinin yılda 55 milyar metreküplük Rus gazının Baltık Denizi üzerinden Almanya’ya sevk edileceği ve bu konuda başarılı çalışmalar yapılması planlanıyor. ABD, Polonya, Ukrayna ile Baltık ülkeleri bu çalışmaya karşı çıkmalarına rağmen, projede Gazprom’un yanı sıra OMV, Shell, Engie, Wintershall ve Uniper gibi büyük ölçekli şirketler yer alıyor.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu