Sağlık

Kurban Etinin Yanında Sebze Yenmeli

Protein açısından oldukça zengin olan kırmızı etin içerisinde ayrıca D vitamini, selenyum, çinko, demir ve B1, B6, B12 vitaminleri gibi pek çok öge yer almaktadır. Bunların yanı sıra içerisinde yer alan doymuş yağ içeriği ve kolesterol nedeniyle tüketim sıklığı ve miktarı kontrollü bir biçimde yapılmalıdır. Kurban bayramında hayvan kesildikten sonra hemen etin pişirilmesi, etin katılığı sebebiyle sert ve sindirimi zorlayacak şekilde olmasından dolayı şişkinlik, kabızlık, hazımsızlık ve ishale neden olabilmektedir.

Günlük Et Tüketim Miktarı

Kurbanda elde ettiğiniz etlerinizi daha lezzetli ve yumuşacık hale getirmek istiyorsanız ayrıca daha kolay sindirilebilir bir et elde etmek istiyorsanız yapmanız gereken, etlerinizi güneş görmeyecek şekilde serin bir ortamda 2 – 4 saat kadar beklemeniz gerekir. Ardından buzdolabına koyarak 24 saat boyunca bekletmeniz halinde istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz. Eti pişirirken görünen yağlar ayrılmalı, kuyruk yağı gibi ekstra yağ ekleyerek etinizi pişirmelisiniz. Eti ızgarada pişirmek istiyorsanız, etin pişme esnasında etin kömürleşmesine izin vermeyecek mesafede tutmalı ve günlük olarak 150 gramdan fazla et tüketilmemelidir.

Eti tüketeceğiniz de yanında sebze, salata ve tam tahıllı ekmek tüketmeniz sağlıklı beslenmenize yardımcı olacaktır. Tatlı tüketiminde ise ağır tatlıların yerine daha çok sütlü tatlılar veya meyve ile yapılan tatlılar tercih edilmelidir.

Kıyma olarak çekilmiş ya da kuşbaşı olarak doğranmış etlerinizi buzdolabı poşetlerine tek pişirimlik porsiyonlar halinde doldurarak dondurabilir ve daha sonra pişirirken istediğiniz kadar alıp kullanabilirsiniz. Etlerinizi -18 derecede 4 – 6 ay boyunca derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu