Sağlık

Komodo Ejderi Tedavisi

Komodo ejderi dünyanın en büyük kertenkelesi olarak bilinmektedir. Bu hayvan Asya ülkelerinde görülür. Genel manada saldırgan bir tür olarak isimlendirilir. Bu hayvana yaklaşılması tavsiye edilmemektedir. 70 kilo ağırlığına kadar çıkabilmektedirler. Boyları genel olarak 3 metredir. Yumurtlayarak üreyen bu hayvanın salyasında birçok bakteri bulunmaktadır. Bu insana bulaştığında ve ya hayvan tarafından ısır ılındığında oldukça zararlı bakterilerin insana geçmesi durumu yaşanmaktadır.

Araştırmacılar tarafından Komodo ejderinin salyasında bu kadar fazla bakteri olmasına rağmen vücudunun nasıl ayakta kaldığı merak konusu olmuştur. Bu merak sonucu incelenen Komodo ejderi kanında süper bakterilerle baş edebilen bir bakteri bulunmuştur. Bu bakterinin insan bedeninde bulunan kanserle bile baş edebileceği tespit edilmiştir. Bu sayede bilim adamları tarafından komodo ejderi tedavisi denilen bir tedavi yöntemi geliştirilmeye başlanmıştır.

Komodo Ejderi Tedavisi ile Kansere Çare

Komodo ejderi tedavisi Amerikalı bilim adamları tarafından keşfedilmiştir. Buna göre süper bakterilere karşı Komodo ejderi kanı ile savaşmak mümkün olacaktır. 48 peptitin ismi verilen antimikrobiyel özellik taşıyan bir buluş gerçekleştirilmiştir.

Komodo ejderinin salyasında 57 çeşit bakteri bulunmaktadır. Buna rağmen Komodo ejderi bu bakterilerden hiç etkilenmez bu durum tamamen kanında bulunan maddelerden kaynaklanmaktadır. Bu da kansere karşı bir umut oluşmasına neden olmaktadır. 8 peptin madde komodo ejderinin kanında aynen bulunmaktadır. Bu da kanserli hücrelere direnç gösterebilir özelliktedirler.

Bazı insanlarda bakterilere karşı savaşacak hücreler bulunmaz. Bu insanlar antibiyotik kullansalar dahi bakterilerle savaşma gibi bir durum olmaz. Yani insan vücudunda bakteri var ve antibiyotik hiçbir işe yaramıyorsa o insanın iyileşmesi mümkün olmamaktadır. Komodo ejderi tedavisi burada da devreye girmektedir. Komodo ejderinin içerisinde bulunan peptinlerle antibiyotik direnci hastalığını tedavi edilebilir. Böylece daha kötü boyutlara ulaşmadan antibiyotik direnci kırılmış olur.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu