Televizyon

Kısa Film Festivali İçin Kadın Yönetmenler İstanbul’da

Ulusal düzeyde Uluslararası kadın kısa film yönetmenleri ve aynı zamanda “ Directed by Women Turkey” ismiyle İstanbul’da buluşacak. Festival ise dört yıldır süregelen New York ve İspanya en başta olarak çoğu ülkede eylül ayında “Directed by Woman Worldwide Film Viewing Party” ismiyle gerçekleşiyor. Festivalde ise Türkiye ayağı olarak birinci uluslararası kadın yönetmenler kısa film festivali şeklinde 13-15 Eylül 2019 tarihlerinde mekan olarak ise Kadıköy Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde yapılacak.

Pek çok farklı kültür ve farklı bakış aynı zamanda hikâyeleri sahip olmuş olduğu kadınların çektiği 30 finalist film yer alıyor ve kurmaca, animasyon, belgesel alanlarında gösterilecek olan filmleri ulusal ve uluslararası olmak üzere film ödülü olarak en iyi film ödülü veriliyor. Festivalin ise jürileri Bennu Yıldırımlar, Çağrı Vila Lostuvali, Ceylan Özgün Özçelik, Meryem Yavuz olarak bulunuyor.

Festivalin Gerçekleşmesi Eş Zamanlı Olacak

Festivalde Türkiye platformu olarak, kadın kısa film yapımlarını özendirmeye yönelik, sayı ve üretimim artırılmasına büyük önem ve katkı sağlamak aynı zamanda dünyadaki kadın sinemacıları birleştirerek kültürel ve sanatsal etkileşimleri yaratmayı amaçlamaktadır. Bununla birlikte ise nitelikli kısa filmler seyirciyle buluşarak kısa filmler olan ilgileri artırabilmek adına kısa filmin özgür ve bağımsız metrajlarına sahip çıkmak kültürler arası etkileşim ve diye olukları aynı zamanda farkındalık yaratarak festivalin hedefini belirliyor. 

Festival aynı zamanda film gösterimleri ile atölye çalışmaları, söyleşiler gerçekleştirilerek seyirci ve sinemacıları buluşturuyor. Görsel ve yazılı olarak aynı zamanda sosyal medya alanlarında da bu festival kullanılarak Avrupa ve Amerika ile eşzamanlı bir şekilde İstanbul’da da gerçekleştiriliyor. Bu nedenle festival oldukça önemli ve birçok durumu dikkat çeken bir festival olarak ifade edilebilir.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu