Yaşam

Kırmızı Et Doğurganlık Hormonlarını Etkiler mi?

Doğurganlığın azaldığı bu son yıllarda yapılan araştırmalara göre kırmızı et kadınların doğurganlık oranını olumsuz yönde etkiliyor. Bazı uzmanlar kırmızı etin fazla tüketildiği durumlarda kadınlarda endometriosis hastalığı riskinin fazla olduğunu söyledi.

Uzmanlar, endometriosis ya da bilinen adıyla “çikolata kisti hastalığı”nı doğurganlık çağındaki kadınların yaklaşık yarısında görülen ve üreme organlarını etkileyen bir hastalık olarak belirtiyor. Bu hastalığın gebelik sürecinde sıkıntılara yol açabileceği gibi ailesel taşıyıcılık, 11 yaşından önce regl görme, sık aralıklarla regl görme, sancılı regl görme gibi sorunlara yol açabileceği belirtildi.

Yapılan çalışmalara göre kırmızı et yemek, bu hastalığın oluşumunu ve şiddetlenmesini etkiliyor. Yapılan bu çalışmalara göre balık yiyen kadınlarda bu hastalık oranı daha az görülürken, işlenmemiş kırmızı eti pişirip yiyen kadınlarda daha sık ve şiddetli görülmekte.

Eti İşlenmeden Tüketen Kadınlarda Bu Risk İki Katına Çıkıyor!

Araştırmalara göre çikolata kisti hastalığı riski, çocuğu olan ve herhangi bir kısırlık sorunu olmayan kadınlarda daha yüksek. İşlenmemiş kırmızı etin fazlasının zararlı olduğu belirtile de, sosis salam, pastırma gibi işlenmiş etlerin sağlıklı olduğu belirtilmemektedir. Aksine bu tarz işlenmiş et tüketen kadınlarda bu hastalığın riski iki kat daha fazladır. Bu hastalıktan olabildiğince korunmak için uzmanlar, beyaz et, özellikle deniz ürünleri tüketilmesini, kırmızı eti özellikle gebelik ve gebelik öncesi dönemde belirli bir diyet programına göre tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu