Haber

Kırmızı Altın Hasadı Başladı

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde kırmızı biber hasadı başladı. Kadınların ekonomisinin gelişmesine büyük katkı sağlayan kırmızı biber kadınlar arasında kırmızı altın olarak anılıyor. Kırmızı acı biberi ile ünlü Gaziantep İslahiye’de hasadın başlamasıyla bölgede yaşayan kadınlar da biberleri temizlemek için çalışmaya başladı. Biberin kilosunu 40 kuruştan temizleyen kadınlar, çalışarak evlerine maddi katkı sağlıyor.

Toplanan ve brandaların üzerine serilen acı kırmızı biberler sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar temizleniyor. Biberin çöpünü ve kendisini ayırma işlemi için yaklaşık 150 işçi çalıştırılıyor. Bazı işçiler çocukları, torunları ile aile boyu bu işte çalışarak aile ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor.

Kırmızı Altın ile Çocuklarını Okutuyorlar

Biber çöplerini temizleyerek mevsimlik olarak kazanç elde eden Sevim hanım, sabah erkenden bu işe başlayarak gece geç saatlere kadar biber çöpü temizlediğini belirtti. Yalnızca yemek molası ve kısa bir çay molası veren Sevim hanım, iki çocuğunun okuduğunu ve okulların açılmasının yaklaşması dolayısıyla çocuklarının okul ihtiyaçları için daha da çok çalıştığını belirtti. Sevim hanım bu işten haftalık 200 TL kazanıyor. Böylece ihtiyaçlarını zorluk yaşamadan karşılayabiliyor.

Biber çavuşu Mesut Ünlü de biber temizleme işine olan ilgiden memnun. Henüz kaymakamlık tarafından bir fiyat belirlenmemesine rağmen işçilere 40 kuruş olarak fiyat veren Ünlü, günlük 5 ya da 6 ton biber temizlendiğini söylüyor. Hasadın tarlalarda kalması mümkün olmayacağından, vatandaş ile birlikte biber temizleme işinin üstesinden birlikte geldiklerini dile getiriyor.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu