Ekonomi

Kirli petrole polisten 4 gözaltı

Rusya “Kirli Petrol” skandalını konuşuyor. Rusya Enerji Bakanlığından yapılan açıklama da 4 kişinin tutuklandığı belirtildi. Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, basına yaptığı açıklamasında, Drujba boru hattı sayesinde Avrupa’da birçok ülkeye taşınan ham petrolün kirlendiğini ve bu nedenle Başsavcılığın hemen soruşturma açtığını belirtti. Rusya Başsavcılığı tarafından açılan soruşma neticesinde 4 kişinin gözaltına alındığını söyledi. Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Moskova’da konuyla ilgili basın mensuplarının karşısına çıktı. Açıklamasında, Rusya’nın Belarus ülkesi üzerinden Avrupa ülkelerine petrol sevkiyatını sağlayan Drujba hattıyla iletilen petrolün kirlenmesine ilişkin detaylara yer verdi.

POLONYA’YA SEVKİYATTA SORUN OLMAYACAK

Konunun önemine ve alınan tedbirlere değinen Bakan Novak, başsavcılığın konuya dair soruşturmanın hemen başlattığını belirtti. Açıklamasına ilave olarak Bakan Novak; “Bazı şirketlerin Drujba hattına kirli petrol temin ettiği ortaya çıktı. Konuya ilişkin soruşturma açıldı ve 4 kişi gözaltına alındı.” ekledi. Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, ülkesinin bu kirlenme sebebiyle petrol üretim ve ihracatının olumsuz yönde etkilenmeyeceğini değinerek, “Drujba’da yaşanan kirli petrol olayı nedeniyle petrol sevkiyat şirketi Transneft günlük kontrol sistemini başlattı. Polonya’ya petrol sevkiyatı kısa süre içerisinde başlayacak.” diye konuşmasını sürdürdü.

5 MİLYON TONLUK PETROL KİRLENDİ

Bazı Doğu Avrupa ülkeleri ve Almanya Drujba boru hattından iletilen petrol sevkiyatını geçen ay durdurmuşlardı. Rusya’nın ilgili hat üzerinden bu ülkelere gönderdirdiği petrol içerisinde organik klorüre rastlanılmıştı. Sevkiyatın durmasının ardından alınacak tedbirlerle Drujba boru hattından doğu Avrupa ülkelerine petrol ihracatına başlanacağı ileri sürüldü. Yaklaşık olarak 36,7 milyon varile eşit olan 5 milyon ton petrolün kirlenmiş olduğu tespit edildi. Bu skandal sürecin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, petrol hatlarından mesul olan şirketi uyarmıştı. Başkan Putin, Transneft şirketinin petrol hatlarındaki kirlenmeyi giderici mekanizma sahip olmadıkları ve gerekli önlemleri zamanında almadığı için sert dille eleştirmişti.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu