Sağlık

Kilo Verememenizin Sebebi Horman Sorunları Olabilir

İnsan vücudunun sağlıklı çalışmasında önemli rol oynayan tiroid bezi, zarar gördüğünde veya çalışmasını aksattığında vücudumuzda birçok sorun baş göstermekte. Tüm dünyada endokrin yani hormon salınımını sağlayan iç salgı bezlerinin tahribatına bağlı ortaya çıkan hastalıklar doktorların karşısına oldukça fazla çıkmakta. Her ne kadar endokrin hastalıklarının en yaygını diyabet olsa da tiroid hastaları da hem ülkemizde hem de dünyada endokrinoloji bölümünün kapısını sık sık çalanlardan. Ülkemizde her 50 kişiden 20’sinde görülmekte olan bu tiroid rahatsızlığı, kilo kaybını zorlaştırmakta ve doğrudan obeziteye neden olmakta.

Toplumda sıkça karşılaşılıyor olmasının yanı sıra tanısının konması da bir hayli zor olan trioidle ilgili hastalıklarda şikayetler çoğunlukla bahar sersemliği gibi yorumlanarak geçiştirilir. Deride döküntüler, ciltte kuruluk, saçlarda kuruluk ve saçın kalitesinde azalma, öfke hali, çabuk yorulma gibi semptomlar çoğunlukla tiroid bezi hastalıklarına işaret etmekte.

Metabolik Yavaşlamanın Sorumlusu Tirioid

Tiroid bezinin ürettiği hormonlar kilo alımı ve verimi üzerinde oldukça etkilidir. Vücutta depo yağların yakımını destekleyin tiroid hormonları, proteinin parçalanmasında görevli enzimlerin oluşturulmasında da önemli rol oynamakta. Tiroid hormonları ayrıca vücudumuzun enerji jeneratörü mitokondrilerin hacmi, sayısı, becerisi üzerinde de oldukça etkili. Bu etkisi ile metabolik aktiviteyi hızlandırabilen tiroid hormonları, mitokondrinin ilksel solunum zincirindeki aktivitelerin artmasında görev alarak vücudun enerji kullanımı ve ısı üretimini dengeler.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu