Teknoloji

Kaspersky’dan sim değişikliği dolandırıcılığı uyarısı

Ünlü güvenlik şirketi Kaspersky, Güney Afrika’da gerçekleştirilen Lab Cyber Security Weekend etkinliğinde teknolojinin ve popülerleşen mobil ödeme kanallarının beraberinde getirdiği tehditlere vurgu yaptı. Etkinlik kapsamında Kaspersky Lab uzmanları, özellikle Afrika genelinde oldukça sık karşılaşılan sim değişikliği dolandırıcılığına yönelik açıklama ve uyarılarda bulundu. Güney Afrika Bankacılık Risk Bilgilendirme Merkezi’nin veri analizlerine göre bu saldırı çeşidi, geçtiğimiz yıl Güney Afrika’da iki kattan daha fazla artış gösterdi.

Müşterilerin ikna yöntemiyle telefon numaralarının kontrol edilen sim kartına aktarılması anlamına gelen sim değişikliği dolandırıcılığı için kimi zaman operatör çalışanlarının da suçlularla işbirliğine gittiğine rastlandığı belirtildi. Sim kartı değişikliğinin son derece ciddi bir dolandırıcılık şekli olduğunu vurgulayan Kaspersky uzmanları, bu yöntemin hesap çalınmasından maddi zarara uğratmaya kadar ciddi riskler taşıdığını ifade ederek herkesi uyardı.

DİJİTAL GÜVENLİK İÇİN KASPERSKY’DAN ÖNERİLER

Güvenlik sektöründe dünya lideri konumunda olan Kaspersky, yeni dolandırıcılık türü olan sim değişikliği dolandırıcılığı konusunda herkesi uyarırken, bu tehdit unsuruna karşı alınabilecek önlemlerden bahsetti. Ünlü güvenlik şirketi yetkilileri bu konuda alınabilecek öncelikli tedbirin, ödeme yöntemlerini tercih ederken sms veya ses merkezli yöntemlerden katiyen uzak durulması olduğunu, bu yöntemlerin yerine Google Authentcator gibi güvenli uygulamaların seçilmesini gerektiğini vurguladı.

Aynı zamanda sim kartı numaralarının değiştirilmesi şeklinde herhangi bir talep olduğunda uyarıcı mesajın devreye girmesi gerektiğini belirtti. Sim kartına entegre şekilde çalışan Whatsapp uygulaması için ise alınabilecek önlemin şimdilik iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif etmek olduğunu belirten yetkililer, hiçbir dolandırıcının fiziksel bilgileri bütünüyle saptayamayacağını belirterek kimlik doğrulama yöntemlerinde biyometrik bilgilerin kullanılmasını önerdi.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu