Gündem

Karlar eriyince cesetler gün yüzüne çıktı

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte Doğu bölgelerimizde karlar erimeye başladı. Karların eridiği bazı bölgelerde ortaya çıkan manzara herkesi üzüntüye boğdu. Van sınırında eriyen karların altından 9 erkeğin cansız cesedi çıktı. Yapılan ilk incelemelerde İran üzerinden Türkiye sınırları içine girmeye çalışan 9 yabancı uyruklu erkeğin karın altında donarak can verdikleri belirlendi.

SAVAŞTAN KAÇTILAR ÖLÜMDEN KAÇAMADILAR

Suriye ve Irak’taki iç savaşlardan kaçan göçmenler kaçak yollarla Türkiye’ye girmek istiyor. Bu yollar arasında özellikle Van sınırından yüksek araziden geçerek ülke sınırlarına girmek yabancı göçmenlerin ilk tercihi. Ancak işler her zaman istedikleri gibi gitmiyor. Nitekim geçtiğimiz günlerde karların erimesiyle birlikte bu yollarla Türkiye’ye girmek isteyen 9 erkeğin donarak öldükleri belirlendi.

Hayatını kaybeden göçmenlerin cesetleri Kaçkol Mahallesi kırsalında bulundu. Karların erimesi ile birlikte ortaya çıkan cesetleri köylüler gördü. Hemen jandarma ekiplerine haber verildi. Olay yerine gelen jandarma ekipleri ölen kişilerin yabancı uyruklu olduklarını ve muhtemelen kışın Türkiye’ye girmek istediklerini ancak donarak hayatlarını kaybettiklerini tespit etti. Olay yerine daha sonra sağlık ekipleri geldi ve cansız bedenler Van Adli Tıp Kurumuna kaldırıldı.

BU İLK DEĞİL

Bulunan 9 ceset bir ilk değil. Nisan ayı içinde de Van’ın Gelenler Mahallesi kırsalında vatandaşlar karların erimesiyle birlikte ortaya çıkan 6 erkek cesedi bulmuştu. Bu olaydan 3 gün sonra da Kaşkol Mahallesi kırsalında da 2 erkek cesedi daha bulunmuştu. Aradan bir süre geçtikten sonra da yine Gelenler Mahallesi kırsalında 6 kişinin daha cansız bedenleri bulunmuştu. Böylece sadece Nisan ayında Van’da 14 erkek cesedi karların altından çıkarılmış oldu. Yapılan incelemelerde erkek cesetlerinin 18 ile 25 yaş arasında olduğu ve kişilerin yabancı uyruklu olduğu belirlendi.

Daha Fazla Göster

Elif Karakaş

1986 Çanakkale doğumlu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Turizm Otelcilik mezunu. Yerel haber ve blog sitelerinde editörlük görevi üstlendi. Şu an bayandoktor.com da editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu