Sağlık

Karaciğer nakli bekleyen eşine, ciğerini verdi

Kepez ilçesinde inşaatta çalışan Yılmaz Öz, bir sene önce tat ve koku alma sorunuyla Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne başvurdu. Öz’e hastanede yapılan tetkikler sonrası karaciğer sirozu olduğu söylendi. Bir süre tedavi gördükten sonra ağrıları artan Yılmaz Öz’ün karaciğer nakli olması gerekiyordu. Doktorların canlı birinden karaciğer alınmasına karar vermeleri üzerine 20 yıllık eş Serpil Öz, hiç tereddüt etmeden karaciğerini vermek için gönüllü oldu. Serpil Öz’ün bu tavrı üzerine hemen tetkikler yapıldı ve nakil yapılmasına engel bir durum olmadığı tespit edildi. Serpil Öz’den alınan karaciğer, 8 saat süren bir ameliyatla eşi Yılmaz Öz’e nakledildi.

EŞİ İÇİN DUA ETTİ

Yoğun bakımın ardından servise alınan Öz çifti taburcu edildi. Eşinin karaciğeriyle yaşama bağlanan Yılmaz Öz, “Karım benim tekrar yaşamam için umut oldu. Aynı durumu o yaşasaydı ben de ona karaciğerimi vermek için hiç tereddüt etmezdim. O benim canımdı, şimdi de ciğerim oldu” dedi. Üç çocuk annesi Serpil Öz ise “Eşimin sağlıklı olmasından dolayı çok mutluyum, Allah’ım onu bizden ayırmasın, yokluğunu göstermesin” diye konuştu.

Çiftin durumu hakkında bilgi veren Akdeniz Üniversitesi Başhekimi ve Nakil Ünitesi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, “Başarılı bir nakil operasyonu oldu. 8 saat süreli bir operasyonla karaciğeri alarak nakil işlemini gerçekleştirdik. Nakil sonrası hastalarımızın sağlık durumları normale döndü. Yoğun bakımdan çıkarıldılar ve kontrollü bir şekilde hastanemizden taburcu oldular. İki hastamızın da sağlık durumlarında herhangi bir sorun yok. Onlara mutlu ve sağlıklı bir ömür diliyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu