Sağlık

Kanser ile mücadele etmek için konferans düzenlendi

Sivas ilinde bulunan Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ünvanıyla akademik çalışmalarda bulnan Prof. Dr. Yavuz Siliğ’in baş konuşmacı olarak yer aldığı “Kanser ve Kanserden Korunma Yolları Semineri” düzenledi. Sivas ilinde bulunan Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu içerisindeki Konferans Salonu’nda hazırlanan programa Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Serkan Akkoyun’un yanı sıra öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenciler katıldı. Akkoyun yseminerin açılışında yaptığı konuşmada, çağımızın en riskli hastalıklarından biri olan kanser hastalığı ile ilgili farkındalık, dikkat çekme, erken teşhis ve bilinçli yeni neslin oluşturulması adına düzenlenen programda emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür etti.

PERİYODİK TARAMANIN ÖNEMİ

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü, Anabilim Dalı başkanı olan Prof. Dr. Yavuz Siliğ, Doç.Dr. Serkan Akkoyun’un ardından seminere konuşmasıyla katıldı. Prof. Dr. Yavuz Siliğ yaptığı konuşmada meme kanseri, kolon kanseri, uterus kanseri gibi hastalıkların aşırı kilo yani obezite ile ilişkili olduğunu, bu nedenle özellikle gençlerin yanlış beslenme ve aşırı kilo alınmasının kansere yakalanma ihtimalini oldukça fazla ifade etti. Birçok hastalıkta olduğu gibi kanser ve kanserden korunma yollarının beslenme ve alınan gıdanın kalitesinden geçtiğini hatırlatan Siliğ, “Özellikle işlenmiş et, çok yüksek sıcaklıkta pişen veya direkt olarak ateşle temas eden kırmızı et türü beslenme de ne yazık ki kolon kanseriyle ilişkili bulunmuştur.

GENETİK YATKINLIK

Genetik yatkınlık, radyasyona maruz kalma, kanser hastalığına yakalanma riskini artırmaktadır. Düzenli olarak yapılacak olan bedensel egzersiz, sağlık ve dengeli beslenme, periyodik taramalar sağlıklı yaşam ve hastalıklardan korunmada en önemli unsurlardır. Erken tanı önemlidir.” ifadelerini kullandı. Konuşmaların dikkatle dinlendiği seminere katılan genç öğrencilerin yoğun ilgi göstererek açıklamaları not etmeleri gözlerden kaçmadı. Seminerin bitmesinin akabinde Akkoyun, Prof. Dr. Yavuz Siliğ’e teşekkür belgesi sundu.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu