Sağlık

Kanser Hastalarına Müjde

Ankara 25. İş Mahkemesi, yaşam hakkının kutsal olması nedeni ile emsal bir karara imza attı ve bugüne kadar ileri sevide olan kanser hastalarının bir bedel ödeyerek satın aldığı Nivolumab adlı ilacın, hiçbir bedel ödenmeksizin hastaya temin edilmesi kararını verdi.

Genellikle, ileri seviyede kanser hastası olan kişilere verilen ve akıllı ilaç olarak anılan bu ilaç, oldukça yüksek bir fiyata satılmakta. Alım gücü bulunmayan kişiler ise ne yazık ki tedavilerinde bu ilacı kullanamıyor. Fakat Ankara 25. İş Mahkemesi tarafından verilen bu karar neticesinde, ilacı alma gücü bulunmayan kanser hastaları da artık bu ilaçtan yararlanabilecek.

Akıllı İlaç Dava Konusu Oldu

İleri seviyede kanser hastası olan ve kullanılması zorunlu olan akıllı ilacı yüksek bir ücret karşılığında almak zorunda kalan genç kız mahkemeye, ilacın ücretsiz olarak temin edilmesi için başvuruda bulundu. Ankara 25. İş Mahkemesi’nin verdiği karar ile ilacın ücretsiz temin edilmesi sağlandı ve aynı durumdan muzdarip kanser hastaları için umut ışığı yandı.

20 yaşında ve üniversite öğrencisi, 4. Evre lenfoma kanseri olan bir hastaya, gördüğü tüm tedavilere ve kemoterapiye rağmen iyileşme göstermeyince uzman doktor tarafından, akıllı ilaç olarak bilinen Nivolumab reçete edildi. Bu ilacı almak için yeterli ekonomik durumu bulunmayan genç kıza hayırsever bir kişinin yardımı ile ilaç temini sağlandı. İlacın kullanılması üzerine iyileşme gösteren genç kız, Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek ilacın, tedavi için zorunlu olarak kullanılması gerektiğini ve tarafına ücretsiz olarak verilmesini talep etti. Bu başvurudan sonuç alamayan genç kız ve ailesi, mahkemeye başvuruda bulunarak yasal yollardan hakkını aradı ve dava lehine sonuçlandı.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu