Sağlık

Kalp Yetmezliği Ödeme Neden Olabilir

Vücutta oluşan ödemler genel olarak pek fazla önemsenmez. Ancak konu hakkında önemli açıklamalarda bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ovalı, ödemlerin kalp üzerindeki etkisi üzerine önemli bilgiler verdi. Dr. Ovalı yaptığı açıklamada, “Kalp yetmezliği hastalığında kalbin vücuttaki kanı pompalama etkisi azalacağından dolayı kanlar toplar damarlarda birikir. Burada da hidrostatik basınç sebebiyle biriken kanlar toplar damalardan taşar ve sızıntıya sebep olur. Buradan taşan kanlar ise ödem oluşmasına neden olur.” açıklamasında bulundu.

Uzun süren yolculuklardan sonra kişiler ayaklarında ve bacaklarında birtakım ağrılar yaşadığını söyler. Hatta çoğu durumda ayaklarda ve bacaklarda gözle görülür ciddi şişmelerde yaşanabilir.

Aynı zamanda vücudun herhangi bir yeri yine herhangi bir yere çarptığı zamanda çarpan yerde bir şişme yaşanır. Normal şartlarda dokular arasında kişilerin fark edemeyeceği bir sıvı vardır. Bu sıvılarda bir artış yaşanırsa işte o noktada ödemin oluşabileceği ifade edildi.

“Ödem bir hastalık belirtisidir”

Dr. Ovalı yaptığı açıklamada, ödemin bir hastalık olmadığını fakat bir hastalığın habercisi olduğunu belirtti. Ovalı, vücudun her yerinde oluşabileceğini ifade etti. Ellerde, gözde, ayakta, yüzde kısaca vücudun birçok noktasında ödemin oluşabileceğini ve bu durumun bir hastalığın habercisi olabileceğini vurguladı.

Kalp yetmezliği sebebiyle de vücutta ödem oluşabileceğini ifade eden ünlü doktor, kalbin kanı pompalamayı yavaşlatması sonucu kanın toplar damarda birikip sızması sonucu ödemin oluşabileceğini açıkladı.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu