Yaşam

Kaliteli Bir Yaşam İçin Spor Şart

Hareketsiz devam eden yaşamın birçok rahatsızlığı beraberinden getirdiğini söylemekte fayda vardır. ‘’kaliteli bir yaşam için spor şart‘’ cümlesini çok az insan hayatına uygulayabilmektedir.

Televizyonlarda, radyolarda ve diğer iletişim araçlarında, bütün sağlık programlarında spor yapmanın faydaları sıralanmaktadır. Bunları uyguladığımızda hayatımızda nelerin değişeceği de detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Ancak bunlar ne kadar bilinirse bilinsin spor yapmaya vakit ayrılmadığı herkesçe kabul edilen bir gerçektir.

Her Gün Spor Yapmanın Faydaları

Genel olarak spor yapmamanın bahanesi zamandır. Aslında günün doğru bir şekilde planlanması spora ayrılan 1 saati mümkün kılacaktır. Ancak iş ve sosyal yaşamı doğru bir şekilde planlayamamak hareketsiz bir yaşamı da beraberinde getirmektedir. Her yere araçlarla gitmek dolayısıyla yürüyüş yapmamak bile yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir.

Sporun her çeşidi faydalıdır. Bu yüzden ilgi alanına göre yapılacak bir spor yaşam kalitesini oldukça artıracaktır. Ayrıca bunun bir hobi olarak da düşünülmesi mümkündür. Yani gün içerisinde ilgilenecek bir alan olarak spor düşünülebilir.

Sabah ve ya akşam yapılan açık hava sporu bedenin oksijen almasını sağlamaktadır. Bu da insana bir enerji sağlar. Ayrıca bu psikolojik olarak da insanı olumlu etkilemektedir. Günün stresinin atılması konusunda da spor yardımcı olabilmektedir.

Sabah yapılan spor bedende bulunan kahverengi zararlı yağların yakılmasından oldukça etkilidir. Sabah uyanıldığında enerji kaynağı olarak bu kahverengi yağlar kullanılır. Eğer spor sabah yapılırsa bu yağların enerji olarak kullanılması sağlanmış olunur.

Spor yapmak genel olarak uykuyu da düzenlemektedir. Kalitesiz bir uyku; gün içerisinde motivasyonu düşürmektedir. Bu da hem iş hayatını hem de sosyal hayatı etkilemektedir. Kısacası kaliteli bir yaşam için spor şart olmaktadır.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu