Sağlık

Kalıcı Ojeler Kansere Davetiye Çıkarıyor

Kalıcı oje uygulamalarının cilt kanserine neden olduğu uzmanlar tarafından belirlendi. Bu uygulamalarda UV ışınlarının uzun vadede cilt kanserine sebep olduğu bilimsel araştırmalar sonucu tespit edildi. Uzmanlar, son yıllarda artan kalıcı oje uygulamalarına karşı insanları uyardı. Kalıcı oje uygulamalarının cilt kanseri hastalığına sebep olduğunu ve kısa zaman dilimi içerisinde ortaya çıkmasa bile uzun vadede ortaya çıkabilecek olduğu da belirtildi.

Kalıcı oje uygulamalarının özellikle son dönemlerde popüler olması nedeniyle uzmanlar endişeli. İşlemler esnasında takma ve çıkarma uygulamasının sık kullanılması, tırnak yapısına da olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle kalıcı oje uygulamasında kullanılan UV ışınları ise insan sağlığı açısından doğrudan zararlı olduğu öğrenildi. UV ışınları, derinin yapısına ve insan DNA’sına etki ettiği ve bu nedenden dolayı cilt kanseri riskini ciddi boyutlarda arttırdığı da tespit edildi.

 

Vücut sağlığı tırnaklarda kendini gösterir

Hacettepe Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Doç. Dr. Sibel Doğan, kalıcı oje uygulamaları ile ilgili birtakım önemli açıklamalarda bulundu. Dr. Doğan yaptığı açıklamada, insan sağlığının tırnaklardan belli olduğunu belirterek, kalıcı oje uygulamalarını minimum seviyelerde tutmak gerektiğini belirtti.

Sağlıklı bir tırnağın saydam ve renksiz olması gerektiğini belirten Doğan, tırnakların aynı zamanda kalınlaşmamış olması gerektiğini de vurguladı. UV ışınlarına da değinen Dr. Doğan, kalıcı oje uygulamasında kullanılan ışınların son derece zararlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu