Sağlık

Kalıcı Ojede Kanser Riski

Özellikle kadınların vazgeçilmez ürünlerinden olan ojeler hakkında gerçekleştirilen bir araştırma ilgi çekici gerçekleri gün yüzüne çıkardı. Son yıllarda birçok kadının tercih ettiği kalıcı oje uygulamasında cilt kanseri riski olduğu öne sürüldü. Uzmanların konu hakkında uyarıları çerçevesinde tırnaklara yapılan sabitle işlemleri ile birlikte çıkarma ve benzeri aşamalar da tırnak yapısına zarar veriyor. Aynı zamanda bu uygulamanın yapıldığı cihazlarda UV ışınlarının cilde zarar verdiğini ve kollajen başta olmak üzere DNA’ya ve derideki protein yapısına zarar verdiği orta çıktı.

Uzmanların altını çizdiği noktalardan biri de tırnakların da tıpkı saçlar gibi çevresel faktörlere ve diğer kozmetik uygulamalara tepki verdiği oldu. Buna göre özellikle tırnakların yapısının değişmesi sonucunda kalınlaşma, yapısında kırılganlaşma, şeffaf halden mat hale geçme gibi çeşitli değişimlere neden olduğu görülüyor. Bu da tırnakların sağlıklı yapısından uzaklaştığının bir belirtisi oluyor.

Tırnakların Yapısı Değişiyor

Kalıcı oje uygulamasının tıbbı denetimden geçmeyen ve hijyenik araçlar ile yapılmaması ise kanser riskini ikiye katlıyor. Yapılan uygulamanın kendisinde tırnağın yapısını bozabilecek kimyasalların kullanıcılığının altını çizen uzmanalar, tırnağın alt yapısının bozuk olduğu kişilere uygulanan bu yöntemde tırnakların bu işleme dayanamadığı ifade edildi. Kalıcı ojenin ise çıkarılma işleminde ayrı bir zararın ortaya çıktığını söyleyen uzmanlar, tekrar kalıcı oje uygulaması ve tekrar çıkarma işlemi sonucunda ise tırnak alt katmanlarının zarar görerek cilt kanserine kadar alerji bata olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açabileceği yönünde uyarıda bulunuyor.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu