Sağlık

Kadınların Saçı Daha Fazla Dökülüyor

Ülkemizde saç kaybı ve saç dökülmesinin sadece erkeklerde olduğu sanılmakta ve bu durum oldukça normal karşılanmaktadır. Fakat günümüzde kadınlarda saç dökülmesi olayı daha fazla meydana gelmektedir. Kadınlar tarafından bu durumun kabul görmesi ve onaylanması ise oldukça güç bir durumdur. Dolayısıyla bu durumda kadınlarda depresyon, yetersiz ve kendini değersiz hissetme ve toplumsal olarak dışlanma gibi pek çok psikolojik sorunla karşı karşıya gelinmektedir.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Eskiden saç bakım uzmanına giderek danışmanlık yardımı alan kişilerin karşılaştığı durum erkeklerde %60 ve kadınlarda %40 saç dökülmesi oranına sahipken, günümüzde bu oran tam tersine dönerek erkeklerde %40 ve kadınlarda %60 oranına gelmiştir. Dolayısıyla bu oranlara etki eden iki faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden birincisi erkeklerin saç kaybını normal görmesi ve herhangi bir yardımın onların işine yaramayacağı iken, kadınların saç kaybı sorununu önemsemeleri ve bu konuda yardım almaya daha fazla meyilli olmalarıdır. İkinci faktör ise günümüzde pek çok genç kadın yetersiz beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunları yanı sıra hormonsal bazı sorunlardan kaynaklı sağlık sorunları yaşamaktadır.  Yani normalde menopoz dönemlerinde saç dökülmesi şikayetinde bulunan kadınlardan günümüzde 18’li yaşlara sahip kadınların şikayetlerine rastlanmaktadır.

Dolayısıyla saç dökülmesi şikayetinde bulunan genç kadınlarda yumurtalık kisti, insülin direnci, regl düzensizliği, polikistik over sendromu, demir eksikliği, yetersiz beslenme gibi sebepler yer almaktadır. Kadınlarda saç dökülmesinin erken teşhis edilmesi durumunda, saç dökülmesinin önüne geçilmesi ve iyileşme oranı daha yüksektir.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu