Televizyon

Kadınların Film Festivali Çıkışı

Dünyanın en prestijli film festivallerinden olan ve bu yıl 63’üncü kez düzenlenecek olan BFI London Film Festivali’ne kadınların egemenliği damgasını vurdu. Özellikle bu yılki festivale kadınların damga vurmasının en önemli nedeni festival kapsamında toplamda 10 kategoride yarışacak olan filmler arasında büyük çoğunluğunun kadın yönetmenlere ait filmler olması yer alıyor.
Özellikle son zamanlarda sinema sektöründe konuşulan konulardan biri de geçtiğimiz günlerde de konu olan Venedik Film Festivali’nde hiç kadın yönetmenlerin yer almamasıydı. Fakat bu yılki BFI London Film Festivali ise bu açıdan bakıldığında bir ilki yaşatacak gibi görünüyor. Durumu tersine çeviren film festivalinin seçkisinde Shannon Murphy tarafından yönetilen Babyteeth yer alırken bunun yanı sıra Haifaa Al-Mansour’un bu yıl çok konuşulan filmi The Perfect Candidate gibi tam 6 kadın yönetmen tarafından yönetilen filmi seçkisinde bulunduruyor.

“Yönetmenlerin Her Biri Eşsiz”

Shannon Murphy başta olmak üzere trans yönetmen Isabel Sandoval’a kadar birçok kadın yönetmenin de filminin bulunduğu seçkiye hitaben, film festivalinin direktörü olan isim Turtle, yönetmenlerin her birinin eşsiz olduğunu, farklı seslere sahip olduğunu ve varlıkları ile gerçekleri ortaya çıkardıklarını vurguladı. Ayrıca Görülmeyen hikayeleri keşfetmeye ve sosyal ve politik konularda farklı bir bakış açısı ortaya koyduklarını da ifade etti.
BFI Londra Film Festivali, tüm programı dahil olmak üzere açıklanan takvime göre 2 Ekim ile 13 Ekim arasında sinema severlerin katılımları ile gerçekleşecek.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu