Yaşam

Kadınlarda Erken Yaşlanmayı Önlemek

Herkesin korkulu rüyası olan erken yaşlanma sorununun önüne geçmek mümkün. Bu sorunun önüne geçebilmek için ne kadar kozmetik ürünler kullanılsa da bunlar geçici çözümlerdir. Cildin erken yaşlanmasında en önemli etken güneşten gelen UV ışınlarının uzun süre ve koruma olmadan tenimize temas etmesidir. Bunun önüne geçebilmek için güneş kremlerinin önemi büyüktür. Güneş kremleri cildimizi güneşin zararlı ışınlarından koruduğu gibi soğuk havaların cildinize verdiği zararları azaltmak için de kullanılabilirler.

Su içmek cildin yaşlanmasını önlemek için iyi bir tercihtir. Susuz kalmış bir cilt kurumaya ve erken yaşta kırışıklıkların oluşmasına yol açar. Sigara içmek de yaşlanmayı büyük ölçüde hızlandırıyor. Sigara sadece dişleri sarartmakla kalmayıp cildin yaşlı bir görünüm kazanmasını sağlıyor.

Uyku düzenimizin de erken yaşlanmada büyük önemi vardır. Özellikle yaz aylarında uyku düzenimiz büyük ölçüde bozulmaktadır. Uyku düzensizliği vücutta stres hormonlarının salgılanmasını sağlar ve bu da yorgun, yıpranmış bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Alkol de Erken Yaşlandırıyor

Alkol, ciltte kırışıklıkların oluşmasını sağlayarak erken yaşlanmaya büyük katkı sağlar. Araştırmalara göre alkol hiçbir besin maddesi içermediği gibi vücuda önemli ölçüde faydası olan vitaminleri de kötü yönde etkiliyor. Bu vitaminlerden en önemlisi A vitaminidir. A vitamini vücutta kolajen üretimini sağlar. Vücutta kolajen üretimi yavaşladığında ise derinizin elastik yapısını kaybetmesini sağlar ve kırışıklıkların çoğalmasına yol açar.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu