Sağlık

Kadınlarda Cilde İyi Gelen Besinler

Yenilen gıdalar vücut ve cilt sağlığı için büyük önem taşırlar. Bu yüzden cilde iyi gelen besinler arasında meyve ve sebzeler son derece önemlidir. Cilt sağlığı için yediğimiz besinlerde bazı vitaminlerin olmasına dikkat etmeliyiz. A, E ve C vitamini bu vitaminlerin başında gelmektedir. Bu vitaminlerin yanı sıra antioksidanlar çinko ve yağ asitlerini barındıran besinler cilde iyi gelen besinler arasında yer alırlar. Cilde iyi gelen besinlerin başında somon balığı gelmektedir. Somon balığı Omega 3 yağ asidi bakımından oldukça zengin bir balıktır. Omega 3 yeterince alınamadığı taktirde ciltte kuruluk ve tahrişe yol açmaktadır.  Ispanak da cilde iyi gelen besinlerin arasında yer almaktadır. Ispanak A vitamini bakımından zengin bir sebzedir. A vitamini cildin gergin ve nemli kalmasında önemli bir vitamindir. Ispanak cildin onarılmasında da büyük rol oynar.  Domates vücutta antioksidan olarak görev yaptığı için cilt sağlığında oldukça önemlidir. Antioksidanlar ciltteki yaşlanma belirtilerini engellemekte görev yaparlar. Badem E vitamini bakımından oldukça zengin olduğu için cilt sağlığı için tüketilmesi gereken besinlerdendir. E vitamini Güneşten gelen UV ışınlarının cilde verdiği tahribatı önler.

Çikolata da Cilde İyi Geliyor

Bitter çikolata içerisinde bulunan flavanoller ve antioksidan özelliğindeki bitki bileşenleri sayesinde cilde iyi gelen besinler arasında yer almaktadır. Flavanoller ciltteki dolaşımı düzenlediği için cildin kuruluğunu önlemekte ve bu sayede cilde genç bir görünüm kazandırmakradır.

Daha Fazla Göster

Kadir Dündar

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 2. sınıf öğrencisi. 3 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali global bir gazete de editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu