Yaşam

Kadın Şiddetini Bildirmek Vatandaşlık Görevi

Özellikle son zamanlarda ülkede yaşanan kadın şiddetine ait olaylar birçok vatandaşı, bu vahim olayların önüne geçilmesine yönelik çözüm arayışına itti. Yaşanan olaylar sonucunda tüm Türkiye tek yürek olurken bu gibi şiddet haberlerinin ölümle sonuçlanmadan çözülmesi için herkes çağrıda bulundu. Bu noktada altı çizilen bir noktayı ise Avukat Merve Ayvalı dile getirdi. Yapılan açıklamada şiddetin önüne geçmede en önemli rolün, şiddet mağduru olan kadınların komşuları, akrabaları ve olayı gören herkes olduğu ifade edildi.

Öncelikle bu şiddet haberlerinin çok ileriye gitmeden önce çevredeki herkesin ihbarda bulunmasının olayın ileri boyutlara ulaşmadan önlenmesinde oldukça önemli bir rolü odluğunun altı çizildi. Kadınların korunmasına yönelik yaptırımları içeren 6284 sayılı kanun ile uzaklaştırma, yakın koruma gibi haklardan yararlanmak da mümkün. Avukat Merve Ayvalı ayrıca şiddete maruz kalan kadınlar için de yapılması gerekenleri açıkladı.

Şiddet Durumunda Hemen Başvuru Yapılmalı

Şiddet mağduru kadınlar için yapılması gerekenleri anlatan Avukat Ayvalı, ihbarda bulunulacak birçok mekanizma ve kurum olduğuna dikkat çekiyor. İlk olarak başvurulacak yerler arasında Polis, Jandarma yer alırken mağdurlar aynı zamanda Valilik, Savcılık, Kaymakamlık olmak üzere Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Bakanlığa ait ALO 183 ihbar hattını kullanabilmektedir.

7/24 canlı destek hatlarıyla mağdurlar ve şiddete tanık olan herkes bu hat üzerinden ilgili birimlere şikayette bulunabilmektedir. Özellikle hattın sadece şiddet mağdurlarına değil olaya tanık olan herkese açık olduğunun altı çiziliyor.

 

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu