Yaşam

Kadın Denizcilerin Barış Günü Yolculuğu

Dün 1 Eylül 2019 olarak tüm dünyada “Dünya Barış Günü” olarak kutlanmakta olup ülkemizde de çeşitli etkinlikler ile kutlandı. Bu etkinliklerden biri de Bodrum’da yapılmış olup “Tutku mm” isimli kadın yelkencilerden oluşan bir grup Yunan adalarına barış için yelken açtı. Gerçekleştirdiği bu yolculuğa Barış Seyri adını veren kadınlar Bodrum Milta Marina’sından Yunan Adalarına gerçekleştirecekleri tur için yola çıktı. Tamamı deniz tutkunu olan kadınlardan oluşan grup aynı zamanda kadınların denizlerdeki gücünü ve üretkenliğini açıklamak için yelken açtı.

“Tutku mm” isimli kadın deniz tutkunlarından oluşan grup dün Barış Günü münasebeti ile Bodrum Milta Marina’dan Yunan Adalarına gerçekleştirecekleri Barış Seyri yolculuğu için yelken açtı. Bu yolculukta Tutku mm’ye Nil ve Nora isimli başka ilki tekne daha katıldı. Kadın denizcilerin Barış Seyri yolculuğu ilk olarak Leros adası daha sonra Kalimnos ve Lippi adalarına ulaştıktan sonra sona erecek.

Toplamda 110 Deniz Mili Kaydedilecek

Tutku mm, Nil ve Nora isimli tekneler ile Barış Seyri yolculuklarına çıkan deniz tutkunu kadınlar ilgili rota üzerinden toplamda 110 deniz mili yolculuk yapacak. Tekne kaptanı Neşe Hasipek tarafından yapılan açıklamada geçtiğimiz seneye göre yolculuğun bu sefer 3 tekne ile yapıldığı, giderek büyüyen bir filo ile yolculuğu gerçekleştirdikleri açıklanırken daha önce Yunanlı kadın teknecilerin de kendilerine katılacaklarını ifade etti. Kadın yelkenciler Atatürk’ün Yurtta Barış Dünyada Barış söylemi ile yola çıkmıştı.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu