Teknoloji

Japonya’nın Fırlattığı Roket Uzaya Ulaştı

Japonya ülkesinin kuzey kısmında yer alan Hokkaido şehrinde Cumartesi günü uzaya ulaşması için MOMO-3 adı verilen bir roket fırlatıldı. Ülkenin uzaya ulaşan ilk roketi olma özelliğini bulunduran bu roket, 4 Mayıs 2019 tarihi itibari ile uzaya ulaştı. Interstellar şirketi, insansız olarak uzaya fırlatılan MOMO-3 roketinin Pasifik Okyanusu’na başarılı bir şekilde iniş gerçekleştirmesinden önceki süreçte 10 dakikada 100 km hıza ulaştığını kayıtlara geçti. Roket 10 metre uzunluğunda, 50 santimetre çapında ve 1 ton ağırlığında. 20 kiloya kadar kargo taşıyabilme kapasitesine sahip olan MOMO-3, Falcon 9’un yavrusu olarak nitelendirilebilir.

JAPONYA’NIN İLK UZAY ROKETİ

Japonya ve ABD ülkelerinin teknolojik anlamda birbirleri ile yarışları uzun yıllardır bilinen bir durum. Uzay araştırmaları açısından ABD şuanda dünyanın tekelini elinde bulunduran bir teknolojiye sahip ve Japonya ülke olarak ABD’ye oranla oldukça geri kalmış durumda. MOMO-3 adını verdikleri bir uzay roketi geliştiren ve Cumartesi günü uzaya fırlatarak geri dönüş işlemini gerçekleştiren ülke, bu alandaki ilk atılımını da yapmış durumda.

Uyduları uzaya taşımak adına düşük maliyetli ticari roket gelişimi yapacak olan Japonya, şimdilik 20 kilo kargo ağırlığına sahip olan bu roket ile işlem görecek. Uluslararası bir düzeyde önem kazanan bu olay, Japonya’nın 2017 ve 2018 yıllarında gerçekleştirdiği iki başarısız uçuştan sonra yeni bir dönem başlatacak.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu