Sağlık

İşte Yedikçe Obeziteden Koruyan Besinler

Artık Türkiye’ de Avrupa ülkeleri arasında obezite de ilk sıralarda.  Özellikle 10’lu yaşlarındaki çocuklarda görülmeye başlanan obezite sorunu, çocuklar kadar yetişkinlerde de kontrol altına alınmazsa eğer ileride daha ciddi sorunlara yol açmaktadır. Obeziteyi önlemek için özellikle çocukların ergenlik döneminde aldığı kilolara dikkat edilmeli ve kısa sürede kontrol altına alınmalıdır.

Şimdi gelelim obeziteyle savaşan besinlere. Tabi ki en başta sebzeler gelmektedir. Koyu yeşil yapraklı sebzelerin kalorisi neredeyse hiç yoktur. Yaraklarının yeşili koyulaştıkça içerdiği A-C vitamini ve kalsiyum oranı zenginleşmekte ve lif değeri de oldukça artmaktadır. Kalorisi az ve yağ yakıcı özelliği yüksek olan roka, ıspanak, marul, semiz otu, nane, maydanoz gibi sebzeler obeziteye karşı en iyi destekçiniz olacaktır. İyot, selenyum, omega 3 gibi besinlerle zengin olan Balıkta obeziteye karşı duruşunuzda destekçiniz olacaktır. Yoğurt, yemeklerle birlikte tüketildiğinde bağırsaklardaki doygunluk hormonunun salgılanmasını sağlar ve şişmanlamayı önler. Ayrıca yoğurdun mevsim meyveleriyle tüketilmesi çok sağlıklı bir diyet yemeği olacaktır. Karnabahar, pırasa ve turp gibi kükürt içeren sebzeler yağ yakmanızı oldukça destekler. Kuru baklagillerin en değerlisi olan yeşil mercimeği haftada iki ket tüketmek obezite savaşınıza destek olacaktır. Domates, içerdiği likopen adlı antioksidandan dolayı oldukça güçlü bir yağ yakıcıdır.

Çilek, kiraz da obeziteye karşı oldukça etkili!

Çilek, kiraz, böğürtlen gibi kalorileri düşük bu kırmızı meyveler; vücutta yakılan en hızlı karbonhidrat çeşidi olan işlenmemiş buğday ve zeytinyağı da yağ yakma oranları yüksek, obeziteye karşı etkili besinlerdir.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu