Gündem

İstanbul’da büyük kalpazan operasyonu

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince S.A.’nın lideri olduğu bir şebekenin, piyasaya sürmek amacıyla yüklü miktarda sahte Türk lirası ve dolar bastığı tespit edilmesinin ardından emniyet güçleri kalpazan çete üyelerini yakın takibe aldı. 3 Mayıs tarihinde belirli bir adrese düzenlenen operasyonda Türkiye’nin en büyük kalpazan çetesi çökertildi ve gözaltına alındı.

İstanbul Bayrampaşa’da piyasaya sahte para sürmek amacıyla yüklü miktarda sahte Türk lirası ve Abd doları bastığı tespit edilen kalpazanlar, düzenlenen operasyon neticesinde gözaltına alınırken sahte para imalatında kullandıkları malzemelerle birlikte sahte para kolileri ele geçirildi. Çete lideri S.A ve 7 adamı da gözaltına alındıktan sonra çetenin kurduğu matbaaya baskın yapıldı.

KOLİ KOLİ SAHTE PARA ELE GEÇİRİLDİ

Emniyet güçlerinin gerçekleştirdiği operasyon sırasında 20 liralık banknotlar ve 100 dolar şeklinde koli koli sahte paralar ele geçirilirken operasyon sonrasında 2 milyon sahte Amerikan doları ile birlikte 5 milyon 700 bin Türk lirası ele geçirildi ve 8 kişi de göz altına alındı. Kalpazan çetesinin adresine yapılan arama esnasında ise sahte para üretiminde kullandıkları tüm malzemeler de ele geçirildi.

Piyasaya sürmek için 100 dolar şeklinde toplamda 2 milyon Abd doları ile birlikte 20 liralık banknotlardan oluşan toplamda 5 milyon 700 bin Türk lirası kadar sahte para üretimi yapan kalpazanlar, İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün yakın takibi sayesinde çökertilerek 8’i de gözaltına alındı. Emniyette gerçekleştirilen işlemlerin ve polis sorgusunun tamamlanmasıyla birlikte gözaltına alınan şüpheliler tutuklandı. S.A ve diğer kalpazan çetesi üyeleri, 6 Mayıs tarihinde adliyeye sevk edildi. Şebeke üyelerinin her biri çıkarıldıkları mahkeme kararıyla tutuklanarak cezaevine sevk edildi.

Daha Fazla Göster

İpek Büyükhız

1992 doğumlu. Marmara Üniversite Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... Son 3 yıldır özellikle de yerel haber sitelerinde editörlük görevi yapmaktadır. bayandoktor.com sitesinde aktif olarak editörlük hizmeti vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu