Sağlık

İştah Kontrolü İle Kolayca Zayıflamak Mümkün

Özellikle yaz mevsiminde herkes fazla kilolarından kurtulup daha fit bir görünüme kavuşmak ister. Aslında bilim insanlarına göre zayıflamak isteyen birisinin tek yapması gereken, iştahını kontrol eden hormonları harekete geçirecek besinler tüketmek.

İnsan, enerjisini tükettiği besinlerden almakta. Çoğunlukla bir besine aşırı istek duyduğumuz durumların temelinde vücudumuzun o besine olan ihtiyacı yatmakta. İştah kontrolü olarak ağzımızdan iki kelime olarak çıkan bu kavramın temelinde ise karışık bir sistem yatmakta. Hormonlar, sinirler, stres, ruh hali, sosyal çevre etkisi devreye girince zayıflama kavramı hiç de kolay görünmüyor. Ancak insan zihni, vücudun kontrolünü elinde tutar. Beyine gönderilen doğru sinyaller ile besin tüketimi azaltılıp iştah kontrolü de sağlanabilir

Kolesistokinin Artırarak İştah Kontrolü Sağlama

Kolesistokinin, ince bağırsak hücreleri tarafından salgılanmakta olan bir hormondur. Pankreastaki enzim ve bikarbonat salgısını arttıran bu hormon, safra kesesini uyararak midenin boşalmasının gecikmesini sağlamaktadır. Bu etkiler vasıtasıyla da tokluk hissi yaratarak vücuda giren besinin azalmasına sebep olur. Protein, kalsiyum ve sağlıklı yağ asitleri, kolesistokinin hormonunun salgılanmasını arttırmaktadır. Hipotalamus gibi beyinde gıda alımını kontrol eden bölgelerde kolesistokinin hormonunun reseptörleri bulunmakta ve kolesistokinin salgılandıktan sonra bu reseptörlere yapışarak iştahı azaltmaktadır. Keten tohumu, badem ezmesi gibi kaliteli yağlar barındıran besinler kolesistokinin hormonunun salgılanmasını hızlandıracağı için içerdiği yağlardan korkulmamalı ve uzman tavsiyeleri doğrultusunda her gün belli miktarlarda tüketilmelidir.

Daha Fazla Göster

Doğukan Erdurgun

1994 Kırşehir doğumlu. Sakarya Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu... 3 yıldır editörlük olarak görev almaktadır. Bayan Doktor ekibimize yeni katılan Doğukan, ayrıca bağlı olduğu sanat okulunda da aktif bir şekilde tiyatro oyunculuğu yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu