Dünya

Irkçı Saldırıda Yaralanan Zekeriya Tuyan Hayatını Kaybetti

Geçtiğimiz günlerde Müslüman halkın yoğun olduğu bölgedeki bir camiye yapılan bombalı saldırının yankıları Yeni Zelanda’da hala devam ediyor. Müslüman halkın cuma namazını eda ettiği sırada camiye saldırı düzenlenmişti. Çok sayıda Müslüman vatandaşın hayatını kaybettiği saldırı da ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan ve o günden beri tedavisi devam eden Zekeriya Tuyan isimli vatandaştan kötü haber geldi. Maalesef tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Kötü haberi Zekeriya Tuyan’ın ağabeyi duyurdu. Kardeşinin bugün ameliyat olduğunu, fakat kanamasının durdurulamayarak, doktorların tüm müdahalesine rağmen hayata veda ettiğini söyledi.

ZEKERİYA TURAN VEFAT ETTİ

Zekeriya Tuyan, Christchurch şehrinde Müslümanların yoğun olduğu bölgedeki Nur Cami’ne 15 Mart’ta düzenlenen saldırıda bacağından ve sırtından isabet eden 2 kurşunla yaralanmıştı. Ailesi 50 gündür hastanede tedavi gören Zekeriya Tuyan’ın durumunun iyiye gittiğini söylüyordu. Fakat bugün gelişen bir komplikasyon nedeniyle acilen ameliyata alınan Tuyan, 50 gündür sürdürdüğü mücadeleyi bugün kaybetti. 2 çocuk babası Zekeriya Tuyan’ın vefat haberi tüm ailesini yasa boğdu.

İSLAMAFOBİ DURMAK BİLMİYOR

Dünya üzerinde pek çok kez Müslümanları hedef alan kanlı saldırılar gerçekleştirildi. Bunlardan en sonuncusu da 15 Mart Cuma günü, Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde bulunan Nur ve Linwood camilerine gerçekleştirilen hain saldırıydı. Cuma vakti Müslümanların ibadet etmek için camiye geldikleri saatlerde gerçekleştirilen saldırıda 50 kişi olay yerinde hayatını kaybetmişti. Ağır yaralı olarak çeşitli hastanelere kaldırılan 50 kişinin ise tedavileri devam ediyordu. Yaralılar arasında 3 Türk vatandaşının da bulunduğu saldırıyı gerçekleştiren cani, sosyal medya hesabından saldırı anını an be an paylaştığı ortaya çıkmıştı. Saldırıyı gerçekleştiren terörist Brenton Harrison Tarrant göz altına alınmıştı. Dünya gündeminde geniş bir yankı uyandıran kanlı saldırının son kurbanı da bu gün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Daha Fazla Göster

Bilal Aydın

1992 Kocaeli doğumlu... Akdeniz Üniversitesi işletme bölümü mezunu. 2015 yılından bugüne kadar birçok yerel gazetede editörlük yapmaktadır. bayandoktor.com editör kadrosunda yer almakla birlikte ayrıca editör kadrosundan da tam yetkili olarak görev almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu